wigilia, święta

i

Autor: canva.com

WIGILIA

Czy można jeść mięso w Wigilię? Katolicy mogą być w szoku!

2023-12-22 8:34

Zgodnie z tradycją w Wigilię Bożego Narodzenia, którą co roku obchodzi się 24 grudnia, na stole nie znajdziemy dań mięsnych. Króluje natomiast barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami lub sałatka śledziowa i wielowarzywna. Czy zjedzenie mięsa tego dnia to grzech? Wiele osób może być w szoku.

Jedzenie mięsa w Wigilię to nie taka oczywista sprawa, jakby mogło się niektórym wydawać. Czy w Wigilię jest post? Odpowiadamy. Święta Bożego Narodzenia kojarzą się wszystkim z potrawami takimi jak barszczyk z uszkami, zupa grzybowa, pierogi z kapustą, kutia, makowiec, sernik, karp i śledzenie. Nie można zapomnieć także o królowej wszystkich rodzinnych spotkań, czyli o sałatce jarzynowej lub jak kto woli wielowarzywnej. Jak widzimy, na tej liście nie ma potraw mięsnych, ponieważ w Polsce tak już się przyjęło, że na wigilijnym stole ich się nie stawia. Czy w takim razie jedzenie mięsa w Wigilię to grzech? Ta odpowiedź może zaskoczyć wiele osób i co ciekawe nie jest ona wyssana z palca, lecz pochodzi z prawa kanonicznego z 2003 roku.

Sonda Świąteczna - Ewelina pyta i nie błądzi #5

Czy w Wigilię można jeść mięso?

Jedzenie mięsa w Wigilię to grzech? Niektórzy mogą być w szoku. Tak już się przyjęło, że na wigilijnym stole nie zobaczymy mięsa, wędliny i innych tego typu potraw. To polska tradycja, która w wielu domach trwa od lat, a mięso je się dopiero w Boże Narodzenie. Co ciekawe, w prawie kanonicznym, obowiązującym od 2003 roku, zapisane jest, że ścisły post w Wigilię nie jest wymagany i jak możecie się domyślać jedzenie mięsa w Wigilię to nie grzech. Do powstrzymania się od spożywania mięsnych potraw 24 grudnia zachęcają jednak księża i biskupi. Duchowni mają na myśli to, że niejedzenie mięsa w Wigilię, może jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość tego dnia.

ZOBACZ TAKŻE: Jak prawidłowo dzielić się opłatkiem? Takie życzenia możesz złożyć swoim bliskim

Sonda
Jesz mięso w Wigilię?