Posiłek, Dieta, Jedzenie, Stół

i

Autor: pixabay Co jeść, aby mieć dużo energii?

Dieta

Te produkty powodują senność. Unikaj ich, gdy potrzebujesz energii

2024-01-23 14:17

Przy dzisiejszym, szybkim tempie życia, dysponowanie pokładami niespożytej energii bywa kluczowe, aby dotrwać do końca dnia. Jednak nie tylko długi sen zapewni nam witalność, ale także dieta, w której muszą znaleźć się odpowiednie składniki odżywcze.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to, co jemy, może wpływać na naszą gotowość do działania. Istnieje kilka produktów spożywczych, które mogą powodować senność i zmęczenie, a taki stan rzeczy może być szczególnie uciążliwy w sytuacjach, gdy potrzebujemy dodatkowej werwy. Dlatego warto zwrócić uwagę na swoją dietę, aby unikać potencjalnych "usypiaczy".

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jesień jako okazja do zmiany diety. Co wprowadzić do jadłospisu?

Eska Summer City - Stare Jabłonki

Czego unikać w swojej diecie, aby zachować energię do działania?

w ciągu dnia, kiedy energia staje się cennym zasobem, istnieją pewne produkty spożywcze, których lepiej unikać, jeśli chcemy utrzymać jasny umysł i gotowość do działania. Cukier, węglowodany o szybkim wchłanianiu, kofeina oraz ciężkostrawne posiłki lepiej odłożyć na bok, jeśli zależy nam na zachowaniu równowagi energetycznej.

  • Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym - białe pieczywo, ciasta, biały ryż, kasza manna, czy płatki kukurydziane podwyższają poziom glukozy we krwi, a w efekcie powodują gwałtowny spadek cukru, co oznacza, że po spożyciu takich produktów będziemy czuli się ospali.
  • Cukier - słodzone napoje i wszelkiego rodzaju przekąski z dużą zawartością cukru, które tak bardzo lubimy podjadać w pracy, czy w szkole, również powodują obniżenie poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie, energii.
  • Ciężkostrawne posiłki - Jedzenie dużych ilości ciężkostrawnych potraw, zwłaszcza w połączeniu z tłustymi sosami, może skierować krew do układu pokarmowego, co prowadzi do uczucia senności. W przypadku szybkiego zastrzyku energii lepiej postawić na lekkie i białkowe posiłki.
  • Kofeina - warto pamiętać, że nawet w ciągu dnia nadmiar kofeiny może prowadzić do nagłego spadku energii po jej wygaśnięciu. Unikaj więc energetyków, kawy, herbaty, a także ciemnej czekolady w dużych ilościach.

Jakie produkty spożywać w ciągu dnia, aby zachować wysoki poziom energii?

Zamiast sięgać po produkty, które mogą wpływać na senność, warto postawić na zdrowe źródła energii, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i chude białko. Świadome wybory żywieniowe mogą znacząco wpłynąć na naszą gotowość do działania i utrzymanie energii przez cały dzień. Co zatem jeść : awokado, fasolę, płatki owsiane, pestki dyni, soczewicę, buraki, jaja, ryby, świeże owoce, jogurt grecki, kapustę, chude mięso, orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzechy makadamia, czy orzechy nerkowca.