chleb z cukrem

i

Autor: canva

DOBRE, BO POLSKIE

Nie tylko chleb z wodą i cukrem. Te potrawy jedli kiedyś Polacy!

2024-02-22 11:27

Piotruś z "Kogla Mogla" zajadał się chlebem z wodą i cukrem. Nie tylko on! Okazuje się, że był to przysmak wielu Polaków w PRL-u i latach 90. Dziś wracamy z sentymentem do tamtych czasów i przypominamy Wam potrawy i przekąski, które dawniej królowały w polskich domach. Na samą myśl, znowu chciałoby się ich skosztować!

Kultowe potrawy z czasów PRL i z lat 90. są nie tylko miłym wspomnieniem, ale wciąż ucztą dla podniebienia! Nie ma chyba osoby, która nie wspominałaby starych czasów. Słynne "kiedyś to było" nabrało znaczenia, gdy staliśmy się dorośli. Dziś można tak samo powiedzieć o polskiej kuchni, która przez lata mocno ewaluowała. Czasy są lepsze, większości niczego nie brakuje, jednak kiedyś nasi przodkowie wcale nie mieli tak łatwo. Wiele osób pamięta stanie w kolejkach z kartkami, by kupić chleb i mleko. Jeszcze inni mają wspomnienia, że za ciężko zarobione pieniądze nie można było sobie zbyt wiele kupić, a gdy dostało się od Mikołaja rajstopy, był to jeden z najlepszych prezentów. Czasy się zmieniły, jednak wspomnienia pozostały. Dziś z sentymentem wracamy do przeszłości i przypominamy potrawy, którymi zajadali się Polacy.

ZOBACZ TAKŻE: Kogel Mogel - quiz dla fanów. Sprawdź co pamiętasz z kultowego filmu

W formie 24: dieta na dobry humor

Kultowe potrawy i przekąski, którymi dawniej zajadali się Polacy

Dawniej czasy były niepewne. Skromniejsze życie, bieda, która panowała nie tylko w domach, ale i sklepach, gdzie brakowało wielu produktów. Mimo wszystko ludzie byli szczęśliwi i bardzo pomysłowi - nie tylko na podwórku, ale i w kuchni. Nasze mamy, babcie i prababcie pichciły na piecykach kaflowych najlepsze potrawy, a do zapiekania używały słynnego prodiża. Czy pamiętasz kultowe potrawy z lat 90. i PRL-u? Zerknij na naszą listę poniżej i przypomnij sobie smak przekąsek, którymi kiedyś z pewnością się zajadałeś!

  • chleb z wodą i cukrem/ chleb ze śmietaną i cukrem - tę przekąskę pamięta wielu Polaków, a nawet zachwycał się nią Piotruś w "koglu Moglu". Słynny chleb z cukrem należał do tanich przekąsek i był do zrobienia z produktów, które raczej każdy miał wtedy w swoim domu. Choć chleba z wodą i cukrem nie jest zdrowym pożywieniem z perspektywy wartości odżywczych, to był czymś, czego nie da się zapomnieć!
  • ziemniaki ze śmietaną - dawniej mięso było ciężko dostać, dlatego Polacy znaleźli patent na inny obiad. Ugotowane ziemniaki - zazwyczaj prosto z własnego pola, polewali gęstą śmietaną i rozkoszowali się smakiem. Smak był jednak niebiański, gdy ziemniaki były potłuczone, a nie w kawałkach. Palce lizać!
  • pieczone ziemniaki z parnika - ci co mieszkali na wsi i mieli gospodarstwo z pewnością nie raz zajadali się ziemniakami z parnika. To właśnie w takim kociołku gotowało się ziemniaki w mundurkach dla kur i kaczek. Mimo iż były one tak przyrządzane dla zwierząt, ciężko było się oprzeć, by nie spróbować upieczonego ziemniaka z parnika (oczywiście bez skórki).
  • ciepłe lody - bardzo słodka przekąska, ale do dziś pamięta ich smak każdy. Wysokokaloryczny i tani deser w postaci słodkiej pianki z zaparzonej syropem piany z białek, podawany był w waflowym kubku, i z wyglądu przypominał lody włoskie.
  • przysmak świętokrzyski - pamiętacie małe kratki, które smażyło się na głębokim oleju? Czasami pojawiają się jeszcze w sklepach, jednak kiedyś smakowały całkiem inaczej i zajadł się nimi prawie każdy!
  • wafle przekładane sztucznym mlekiem - ten przepis do dziś gości w wielu domach. Przekładane wafle sztucznym mlekiem to było coś! Niektórzy przekładali je dżemem własnej roboty, kisielem lub kajmakiem.
  • cukierki z kubka - ten przepis znają tylko babcie i robiły go swoim dzieciom i wnukom. Kultowe cukierki w kubku, to słodycz sama w sobie. Robiło się je na patelni, jednak nie było to wcale takie proste.
  • zupa owocowa - jedni kochali, inni nienawidzili. Zupa owocowa była dawniej bardzo popularna, szczególnie latem, gdy miało się swoje owoce. Podawana była na zimno z makaronem.
  • mortadela w panierce - te kotlety uwielbiał kiedyś każdy. Plastry mortadeli maczane w jajku, obtaczane w bułce tartej i smażone na oleju to było coś!
  • gotowana kiełbasa z ziemniakami - jednym z polskich obiadów była gotowana kiełbasa, którą podawało się z ziemniakami. Panowie uwielbiali takie połączenie, jednak już dawno się od niego odeszło, a kiełbasę przyrządza się częściej na grillu.
  • świeżonka - niegdyś był to nieodłączny element świniobicia. W oryginalnym przepisie wykorzystywano do przygotowania podgardle, boczek, karkówkę czy łopatkę. Mięso kroiło się w kostkę, a następnie dość długo dusiło się na patelni z cebulą.