Zastanawiacie się co to jest proziak? Choć dla wielu osób nazwa ta może kojarzyć się z jakimś zwierzęciem, to nic z tych rzeczy. Proziaki to bułeczki robione na patelni, które od lat są przysmakiem znanym na Podlasiu. W połączeniu z prawdziwym masłem lub domową konfiturą są naprawdę wyśmienite, jednak są osoby, które uwielbiają je jeść wytrawnie, na przykład z ogórkiem małosolnym i smalcem. Dawniej proziaki miały inną nazwę, a mianowicie były nazywane przez babcie "plackami na sodzie" i wypiekało się je w piecu. Takie bułeczki były wówczas wyśmienite z samym masłem lub niektórzy dzielili je na mniejsze części i maczali w maku ucieranym z cukrem. Dziś proziaki powróciły do łask i są niesamowitym hitem na TikToku. Jak zrobić placki proziaki? Przepis jest naprawdę prosty.
ZOBACZ TAKŻE: Robię tiramisu truskawkowe, a goście nie mogą się mu oprzeć. To ciasto cieszy podniebienia
Proziaki z patelni - przepis
Jak się robi placki proziaki? To naprawdę banalny i szybki przepis. Podkarpacki przysmak początkowo był traktowany jako alternatywa dla chleba, jednak w dzisiejszych czasach stał się idealną propozycją na śniadanie lub kolacje. Z czym jeść proziaki? Jak już wyżej wspominaliśmy, bułeczki z patelni smakują idealnie z prawdziwym masłem, domową konfiturą, jednak niektórzy lubią posmarować sobie je nawet czekoladowym kremem. Jeszcze inni delektują się smakiem proziaków na wytrawnie, smarując je domowym smalcem i zagryzając ogórkiem małosolnym. Oto przepis na proziaki z patelni:
Składniki na proziaki:
- 500 g mąki pszennej
- 1 jajko
- 250 ml zsiadłego mleka lub kefiru, maślanki
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
- pół łyżeczki soli
- pół łyżeczki cukru
Przygotowanie proziaków:
- W dużej misce wymieszaj mąkę, sól i sodę oczyszczoną. Wbij większe jajko i wlej szklankę (250 ml) zsiadłego mleka, kefiru lub maślanki - co wolisz lub masz w lodówce. Dodaj pół łyżeczki cukru i wyrabiaj ciasto.
- Wyrobione ciasto przełóż na stolnicę lekko obsypaną mąką, rozwałkuj na placek o grubości około 1 cm.
- Następnie wykrój krążki o wielkości 7-8 cm, odłóż na bok i przykryj ściereczką do wyrośnięcia (około 15 minut).
- Po tym czasie smaż proziaki na rozgrzanej patelni bez tłuszczu do zarumienienia.
Z wyżej podanego przepisu wychodzi około 16 proziaków. Jeśli planujesz jeść placki na słono, dodaj do ciasta mniej cukru, natomiast jeśli planujesz jeść je na słodko, dodaj mniej soli. Robiąc proziaki można pominąć też jajko, jednak wówczas trzeba dodać więcej kefiru, mleka zsiadłego lub maślanki. Smacznego!