kurki

i

Autor: pixabay.com

sezon na kurki

Jak dokładnie opłukać kurki? O tym triku wie niewiele osób

2024-07-09 15:27

Kurki to grzyby o złocistej barwie, które w lato rozpieszczają podniebienia smakoszy. Mimo iż są aromatyczne i idealnie komponują się nie tylko z mięsem, to niestety ich przygotowanie jest dosyć wymagające. Mowa tu o płukaniu grzybów z piasku, który potrafi być bardzo uciążliwy. Jest jednak sposób na szybkie i dokładnie opłukanie kurek, o którym powinno dowiedzieć się w te wakacje wiele osób!

Lato kojarzy się wszystkim nie tylko z upałem i błogim odpoczynkiem na plaży. To także sezon na to co najlepsze dla zdrowia, czyli na świeże owoce. W czerwcu pojawiają się truskawki, czereśnie, bób, a w lasach pod koniec miesiąca na krzaczkach można dostrzec czarne jagody. Jak już jesteśmy przy lesie to właśnie wraz z początkiem lata można dostrzec w nich grzyby, których smak jest nie do podrobienia. Mowa o kurkach, żółtych grzybach, które można połączyć nie tylko z jajecznicą na śniadanie, ale także zrobić z nich sos do mięsa, kurkowe risotto lub nawet aromatyczną zupę podaną z grzankami. Jest tylko jeden problem, a mianowicie obróbka kurek, która wcale nie jest taka prosta. Tutaj nie można za długo ich wysmażyć, aby nie były gąbczaste, a dodatkowo przed użyciem należy je dokładnie wypłukać i sama woda tutaj nie wystarczy.

ZOBACZ TAKŻE: Jak długo smażyć kurki? Nie wszyscy robią to poprawnie

Kurki - dlaczego warto je jeść? Czy kurki są zdrowe?

Płukanie kurek - jak je szybko oczyścić z piasku?

Jak dobrze oczyścić kurki? Kurki, jak większość grzybów, rosną w ziemi, co oznacza, że mogą być zabrudzone piaskiem, igliwiem czy resztkami liści. Ich odpowiednie oczyszczenie jest kluczowe, aby nie trafiły do potrawy niechciane elementy. Proces mycia kurek jest jednak specyficzny, ponieważ grzyby te łatwo nasiąkają wodą, co może wpłynąć na ich konsystencję i smak. Jest jednak jeden sposób dzięki któremu kurki można łatwo i skutecznie wypłukać z piasku. Niezawodnym sposobem na wypłukanie brudu z tych grzybów jest ich krótka kąpiel w wodzie z solą. Ważne jest jednak żeby przebrane kurki włożyć do miski, posypać je solą, a następnie zalać świeżo ugotowaną wodą. Następnie należy delikatnie wymieszać kurki i po chwili wyjąć je z wody łyżką cedzakową. Jeśli brud dalej będzie utrzymywał się na grzybach, czynność należy powtórzyć.

ZOBACZ TAKŻE: Ile kosztują jagody w 2024 roku? Cena za słoik szokuje

Quiz dla grzybiarzy. Bez tej wiedzy nie wybieraj się na grzybobranie

Pytanie 1 z 10
1 Kiedy jest najlepszy sezon na grzyby?