grzyby

i

Autor: pexels

MROŻENIE JEDZENIA

Czy można mrozić surowe grzyby, czy lepiej najpierw je ugotować? Odpowiadamy

2024-09-30 12:36

Jesień czuć już w powietrzu, a w lasach pojawiają się grzyby. Fanatycy w wolne dni od rana spacerują wśród drzew i wypatrują w liściach dorodnych okazów. Następnie z grzybów powstaje pyszny sos do obiadu, są suszone na zimę lub robi się je w słoikach na zimę. Niektórzy zastanawiają się, czy można mrozić grzyby i jak prawidłowo to zrobić, by nie straciły swojego smaku.

Spis treści

  1. Surowe czy gotowane? Prawidłowe mrożenie grzybów
  2. Jak mrozić grzyby leśne?
  3. Metody blanszowania grzybów leśnych

Surowe czy gotowane? Prawidłowe mrożenie grzybów

Grzyby leśne są jednymi z najcenniejszych skarbów, jakie możemy znaleźć jesienią w polskich lasach. Borowiki, podgrzybki, maślaki czy kurki, od wieków stanowią ważny składnik wielu tradycyjnych potraw. Sezon grzybowy trwa jednak dosyć krótko, a wielu miłośników zbierania chciałoby cieszyć się ich smakiem przez cały rok. Jedną z metod długoterminowego przechowywania grzybów jest nie tylko ich suszenie i zamykanie w zalewie octowej w słoiku, ale także mrożenie. Tu jednak pojawia się pytanie: czy surowe grzyby zerwane w lesie można mrozić bez obróbki? Odpowiedź brzmi tak, ale istnieją pewne ważne zasady, które warto przestrzegać, aby zachować ich smak i właściwości.

ZOBACZ TAKŻE: Czy pieczarki trzeba obierać? Wiele osób popełnia ten podstawowy błąd

Jak mrozić grzyby?

Jak mrozić grzyby leśne?

Jak prawidłowo mrozić grzyby? W pierwszej kolejności należy zebrane skarby dokładnie oczyścić, opłukać i wysuszyć. Grzyby powinny być świeże i zdrowe, bez oznak pleśni oraz bez robaków - wtedy do mrożenia nadają się praktycznie wszystkie jadalne okazy leśne. Większe grzyby, takie jak borowiki i podgrzybki, warto pokroić na mniejsze kawałki, bowiem ułatwi to późniejsze rozmrażanie i wykorzystanie w kuchni. Warto wiedzieć, że maślaki przed zamrożeniem trzeba obrać ze skórki, a rydze można mrozić w całości. Mrożenie surowych grzybów wymaga odwagi, jednak są tacy, którzy preferują taki sposób. Bez problemu można mrozić małe, surowe grzyby, takie jak borowiki, podgrzybki i maślaki. Rydze oraz kurki, nie powinny być zamrażane surowe, bowiem mogą zgorzknieć.

ZOBACZ TAKŻE: Jak mrozić kurki żeby nie były gorzkie? Już nigdy nie popełnisz tego błędu

Metody blanszowania grzybów leśnych

Jak blanszować grzyby leśne? Choć mrożenie surowych grzybów jest możliwe, wiele osób preferuje wcześniejszą obróbkę cieplną przed ich zamrożeniem. Oto popularne metody na obróbkę grzybów przed zamrożeniem:

  • Blanszowanie

Blanszowanie to krótka obróbka cieplna, która pozwala zachować kolor, smak i wartości odżywcze grzybów. Grzyby wrzuca się na 2-3 minuty do wrzącej wody, a następnie szybko chłodzi w zimnej wodzie. Po osuszeniu można je zamrozić. Dzięki temu procesowi grzyby lepiej zachowują swoją konsystencję po rozmrożeniu.

  • Podsmażanie

Innym sposobem jest delikatne podsmażenie grzybów na maśle lub oleju. Dzięki temu po rozmrożeniu mają bardziej intensywny smak i są gotowe do bezpośredniego użycia w potrawach.

  • Duszenie

Duszona metoda sprawdza się w przypadku miękkich gatunków, takich jak kurki. Grzyby można lekko poddusić z cebulą, a następnie zamrozić. Tak przygotowane grzyby po rozmrożeniu są gotowe do bezpośredniego spożycia.

Jadalne czy trujące? Quiz o grzybach.

Pytanie 1 z 10
Grzyb na zdjęciu to:
Pieczarka