druzyna szpiku

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Drużyna Szpiku powstała w Koninie

2024-02-05 19:35

Szpiku potrzebują przede wszystkim, osoby chore na nowotwory krwi. Wciąż pojawiają się problemy ze znalezieniem odpowiedniej osoby dla chorego. Sam proces oddawania szpiku zazwyczaj nie jest skomplikowany. Zdecydowana większość dawców oddaje bowiem nie sam szpik, ale komórki macierzyste znajdujące się we krwi.

Drużyna Szpiku powstała w Koninie. Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego, będą zachęcać do rejestrowania się w bazie Potencjalnych Dawców Szpiku. Już teraz, mają kilka pomysłów na swoje działania.

Przede wszystkim, chcemy to rozprzestrzenić wśród uczniów, a uczniowie mogą to podać dalej, a także możemy na social mediach, ten temat udostępnić.

Zajęliśmy się tym tematem, dlatego, że pomimo tego, że w Polsce jest zarejestrowanych około dwa miliony osób, nadal nie mogą znaleźć swojego bliźniaka genetycznego.

Powiedzieli nam Bartosz Siwek i Mikołaj Zakłos, przedstawiciele konińskiej Drużyny Szpiku i dodali, że zamierzają również wyjść na ulice miasta i tam mówić o tym, jak można zostać dawcą, a wcale nie jest to trudne.

Wystarczy złożyć deklarację. Są pobrane dwie próbki krwi, które idą do badania i na podstawie, tej deklaracji jest się wpisanym, do banku dawców szpiku.

Powiedziała nam Bożena Majdecka, inicjatorka konińskiej Drużyny Szpiku i dodała, że na razie w miejskiej drużynie, działa blisko dwudziestu uczniów, ale drzwi to tego zespołu są otwarte. A wszystkie informacje na ten temat, znajdziecie w internecie.