Trening o poranku, czy wieczorem? Wbrew pozorom, pora dnia ma znaczenie!

i

Autor: FreePik

SPORT

Trening o poranku, czy wieczorem? Wbrew pozorom, pora dnia ma znaczenie!

2024-09-04 19:36

Wybór formy ruchu i pory dnia w dużej mierze zależy od naszego trybu życia, dyspozycyjności czasowej, a także indywidualnych upodobań. Okazuje się jednak, że niektóre ćwiczenia lepiej wykonywać w konkretnym przedziale czasowym - dzięki temu są bardziej efektywne i korzystniej działają na nasz organizm. Co trenować po wstaniu z łóżka, a co przed snem i o jakiej porze sport daje najwięcej korzyści? Wyjaśniamy.

Stretching (trening rozciągający) z Olą Żelazo

W czasach nieustannego pędu i natłoku zajęć wiele osób uważa za sukces już sam fakt, że udało im się znaleźć chociaż kilka minut na aktywność fizyczną - pora dnia jest w tej sytuacji kwestią drugorzędną. Okazuje się jednak, że sport, jak i wiele innych aspektów życia, warto odpowiednio zaplanować. I nie chodzi tu jedynie o nasz uporządkowany harmonogram, ale także o efektywność i działanie samego treningu. Pora dnia ma duży wpływ na nasze samopoczucie, a także wydolność i wytrzymałość organizmu. Kiedy ćwiczyć, żeby spalić więcej tłuszczu i poprawić kondycję i wyrzeźbić sylwetkę? Przeczytaj nasz poradnik.

Jak pora dnia wpływa na wydolność organizmu i spalanie kalorii?

Badania pokazały, że pora dnia ma dość istotny wpływ na efekty ćwiczeń. Treningi po przebudzeniu podkręcają przemianę materii i skutkują lepszym spalaniem kalorii przez resztę dnia - zwłaszcza, gdy wybieramy ćwiczenia o niskiej intensywności. Z kolei wieczorne treningi zapewniają większą wydajność i lepsze wyniki - szczególnie, gdy mówimy o treningach siłowych i wytrzymałościowych.

Oczywiście, pora treningu powinna być dopasowana do naszego rytmu dobowego, możliwości czasowych i celów treningowych. Dla osób, które nie są rannymi ptaszkami, wstawanie na trening skoro świt może być dużym wyzwaniem, a senność i brak energii z pewnością nie pomogą. W tej sytuacji wieczorne treningi mogą okazać się bardziej efektywne. Warto jednak pamiętać, że sport przed snem nie jest zalecany przy problemach z zasypianiem. Jeżeli po treningu czujesz się rozbudzony, ćwicz rano - w ten sposób łatwiej będzie ci uregulować rytm dnia.

Trening o poranku - jakie daje korzyści?

Nie brakuje osób, które lubią zacząć dzień od wysiłku fizycznego. Poranny trening ma wiele korzyści: pomaga nam się obudzić, dostarcza solidnej porcji endorfin, podkręca przemianę materii, a co za tym idzie - podkręca spalanie tłuszczu i pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę. Pamiętaj jednak, że o poranku hormonu stresu jest najwyższy. Na jednych kortyzol działa motywująco, ale nie brakuje też osób, u których stres negatywnie wpływa na wydajność organizmu.

Co ćwiczyć rano, żeby osiągnąć jak najlepsze korzyści dla zdrowia i sylwetki? Polecamy krótką sesję cardio, trening siłowy, pilates, jogę lub stretching.

Dlaczego warto postawić na wieczorne ćwiczenia?

Trening o późnej porze to świetny sposób na rozładowanie napięcia po całym dniu, wyciszenie umysłu i przygotowanie organizmu do nocnego wypoczynku.Co więcej, organizm w drugiej połowie dnia jest bardziej wytrzymały i wydajny, dzięki czemu treningi o tej porze będą bardziej efektywne i mniej obciążające. Wybierz ćwiczenia siłowe, interwały lub bieganie. Pamiętaj jednak, żeby zakończyć ćwiczenia na kilka godzin przed snem - w przeciwnym razie endorfiny wydzielające się po wysiłku mogą utrudniać zasypianie.