Tężyczka. Jak diagnozować i leczyć tę ciążliwą dolegliwość?

i

Autor: FreePik

ZDROWIE

Tężyczka. Jak diagnozować i leczyć tę uciążliwą dolegliwość?

2024-06-13 12:38

Jej objawy często bywają mylone z innymi dolegliwościami, przez co szukanie właściwej diagnozy jest żmudne i czasochłonne. Tężyczka, bo o niej mowa, nie jest łatwa w leczeniu, ale właściwy dobór leków i zmiana trybu życia z pewnością przyniesie znaczną poprawę samopoczucia. Czym charakteryzuje się to schorzenie, jak je diagnozować i leczyć? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Poradnik Zdrowie: Jakie badania zrobić raz do roku

Zmęczenie, zdenerwowanie, obniżenie nastroju, problemy z koncentracją, drętwienie kończyn, zawroty głowy i zaburzenia motoryki ciała. Te i inne objawy tężyczki pasują też do wielu innych chorób, dlatego namierzenie jej jest tak skomplikowane. Utrapieniem dla specjalistów jest zwłaszcza tężyczka utajona, która w przeciwieństwie do postaci jawnej nie daje jednoznacznych symptomów.

Tężyczka - co to takiego?

Tężyczka jest dość rzadką i uciążliwą chorobą o podłożu neurologicznym.W dużym skrócie, charakteryzuje się nadmierną pobudliwością nerwowo-mięśniową, prowadzącą do niekontrolowanych skurczów mięśni. Schorzenie to może być spowodowane zaburzeniami elektrolitowymi lub zasadowicą oddechową, czyli skokiem pH krwi powyżej normy (7,45) na skutek nadmiernej wentylacji płuc.

Wyróżniamy dwie formy tężyczki: jawną i utajoną. Ta pierwsza wynika z obniżonego poziomu wapnia we krwi. Stan ten zwany jest hipokalcemią i może wynikać np. z niedoboru witaminy D3, zapalenia trzustki, chorób nowotworowych, a także zaburzeń pracy tarczycy.

Z kolei tężyczka utajona wywołana jest hipomagnezemią, czyli niedoborem magnezu we krwi. Mówimy o nim wówczas, gdy stężenie magnezu spada poniżej 0,7 mmol/l. Czynnikami, które mogą wpływać na ten stan, są np. zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym (w wyniku celiakii, przewlekłej biegunki i zapalenia jelit). Hipomagnezemia to także efekt niedożywienia, nadużywania alkoholu lub przyjmowania niektórych leków, które przyczyniają się do utraty magnezu. Niedobór magnezu może też wynikać z wrodzonego zaburzenia funkcji nerek, ostrego zapalenia trzustki czy kwasicy metabolicznej.

Najczęstsze objawy tężyczki

Tężyczkę jawną sygnalizują skurcze mięśni. Tężyczka utajona jest trudniejsza do rozpoznania, ponieważ jej symptomy są mniej jednoznaczne. O występowaniu tej choroby mogą świadczyć:

  • zaburzenia pamięci
  • obniżony nastrój,
  • problemy ze snem,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • bóle w klatce piersiowej

Ponadto, osoby z tężyczką utajoną mogą odczuwać wzdęcia, bóle brzucha, mrowienie w kończynach, przygnębienie i stany depresyjne. Przy tężyczce utajonej czasem pojawia się też drętwienie języka i twarzy, drżenie ciała i rąk, a także problemy z oddychaniem.

Niektórzy chorzy miewają także niespodziewane ataki tężyczki. Ich zapowiedzią jest mrowienie palców, twarzy i języka, skurcze mięśni ciała. Szczególnie niebezpieczny jest skurcz krtani i przełyku, co może wywoływać ataki duszności i problemy z oddychaniem.

Rozpoznanie i leczenie tężyczki

Diagnostyka obejmuje badanie morfologii, poziomu witaminy D3, wapnia i magnezu. Ponadto, kluczowe są także badania neurologiczne, zarówno te przeprowadzone w gabinecie lekarza, jak i badanie EKG, a także próba tężyczkowa.

Leczenie tężyczki, w zależności od jej odmiany, opiera się na uzupełnieniu niedoborów pierwiastków, a także suplementacja witaminy D3. Przy niedoborze magnezu warto włączyć do diety witaminę B6, która ułatwia przyswajanie tego minerału. Prawidłowa i systematyczna suplementacja pozwoli złagodzić przykre objawy i wrócić do normalnego funkcjonowania.