alkohol

i

Autor: pexels.com

Suchy Styczeń

Suchy Styczeń. Czym jest ten wyjątkowy okres w roku?

2024-01-12 11:02

Alkohol jest często nieodłącznym elementem życia wielu z nas. Ciężko ominąć wszelkiego rodzaju imprezy lub bankiety, na których wznoszone są toasty. Wiele osób zapomina jednak, jak niszczycielskie skutki przynosi w naszym organizmie, spożywanie alkoholu. Suchy Styczeń jest okresem, w którym propaguje się abstynencję oraz alkoholowy detoks.

Spis treści

  1. Suchy Styczeń - wyjątkowy okres w roku
  2. Abstynencja - prezent dla zdrowia
  3. Korzyści płynące z abstynencji

Spożywanie mniejszych lub większych ilości alkoholu nie wpływa pozytywnie na nasz organizm i psychikę. To, wiadomo nie od dziś, ale mało kto zwraca uwagę na problemy związane z alkoholem. Z pomocą przychodzi szczególny dzień w roku zwany "Suchym Styczniem", w którym zwraca się szczególną uwagę na trzeźwość i pozytywy płynące z abstynencji.

Jaki alkohol najczęściej kupują Polacy? Paragony nie kłamią! Wino, piwo czy wódka?

Suchy Styczeń - wyjątkowy okres w roku

Suchy Styczeń - Dry January - to idealny moment, by wejść w Nowy Rok z pełnym optymizmem i świadomością naszego stanu zdrowia. Końcówka roku bywa dla wielu trudna, a to wszystko ze względu na istny "maraton" alkoholowy, który rozpoczyna się w Andrzejki, a kończy dopiero 2 stycznia. Suchy Styczeń to idealny moment, by odtruć i zregenerować nasz organizm, który jest zmęczony alkoholem. Abstynencja poprawia jakość snu, poprawia metabolizm i zmniejsza masę ciała, ale to tylko niektóre z pozytywnych skutków odstawienia alkoholu.

Abstynencja - prezent dla zdrowia

Najbardziej bombardowana podczas spożywania alkoholu jest nasza wątroba, bo to właśnie w niej zachodzi metabolizowanie wyskokowych trunków. Rezultatem picia alkoholu, nawet w najmniejszej ilości jest np. zły stan cery, włosów i paznokci. Napoje wysokoprocentowe nie tylko niszczą nas wewnętrznie, ale również degradują szare komórki, które odpowiadają za funkcjonowanie naszego mózgu. Oprócz agresji, pojawiają się również stany depresyjne i inne zaburzenia naszej psychiki. Warto więc zastanowić się, zanim sięgnie się po kolejny kieliszek przezroczystej substancji. Suchy Styczeń to walka o nasze zdrowie i poprawienie komfortu życia.

Kieliszek na zdrowie? Ta dawka alkoholu już uszkadza mózg

Korzyści płynące z abstynencji

Dry January - Suchy Styczeń - nie bez powodu odbywa się w styczniu. Oprócz odpoczynku po "zakrapianym" grudniu, początek roku jest również momentem wielu postanowień i celów, które chciałoby się zrealizować w nadchodzącym roku. Abstynencja niesie za sobą szereg korzyści, które zdecydowanie poprawiają jakość naszego życia. Najpierw pojawia się motywacja i chęć do życia oraz energia, później do normy wraca sen, a jednym ze skutków ubocznych jest...utrata wagi. Niespożywanie napojów procentowych podnosi poziom serotoniny, która wpływa na nasze samopoczucie oraz poprawia funkcjonowanie mózgu i ludzkiej psychiki.

Aleksandra Domańska piła przy każdej okazji. Co ją skłoniło do abstynencji?

Suchy Styczeń to również świetna okazja, by zadbać o swoją kondycję. Regularne spacery i ćwiczenia sprawią, że rzadziej pomyślimy o chęci sięgnięcia po alkohol. Świadomość szczęścia, jakie pojawi się dzień po imprezie, kiedy nie uderzy w nas kac - jest po prostu bezcennym uczuciem. Ten fakt, również gwarantuje to, że z własnej woli nie sięgniemy już tak chętnie po wyskokowy trunek.

Qczaj szczerze o wyjściu z uzależnienia. Ma ważny apel do osób, które także walczą z nałogiem

Gwiazdy, które przyznały się do alkoholizmu. Vlog Ewy Wąsikowskiej