Stretching

i

Autor: Unsplash

FITNESS

Stretching w treningu. Ten rodzaj ćwiczeń poprawi jakość Twojego życia

2024-04-22 14:00

Poprawia elastyczność mięśni, zwiększa zakres ruchów, dodaje ciału sprężystości, zapobiega kontuzjom. Stretching to bardzo ważny element każdej dyscypliny sportowej – niestety, często bywa pomijany. Wyjaśniamy, dlaczego warto się rozciągać i jak robić to prawidłowo.

Tenis, rower, bieganie, trening siłowy – każda forma aktywności fizycznej wymaga odpowiedniego przygotowania mięśni i stawów. Przed właściwym treningiem wykonujesz krótką rozgrzewkę? Brawo, w ten sposób zapewniasz sobie rozruch i minimalizujesz ryzyko urazów podczas ćwiczeń. Jednak to nie wszystko – po intensywnym wysiłku ciało potrzebuje też rozciągania. Wiele osób pomija ten element, jednak to duży błąd. Dobroczynne działanie stretchingu potwierdzają trenerzy i sportowcy. Zacznij stosować go regularnie, a możliwości twojego ciała zmienią się nie do poznania.

Stretching – na czym polega ten rodzaj ćwiczeń?

Stretching to forma treningu, która polega na rozciąganiu, wydłużaniu oraz zwiększaniu zakresu pracy mięśni. Do tej grupy zaliczamy m.in. ćwiczenie polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśni i oczywiście ćwiczenia rozciągające, które są etapem finalnym pojedynczej sesji stretchingu. Wbrew pozorom, stretching może być bardzo ciekawym i aktywującym wyzwaniem. Urozmaicenie oraz zróżnicowany stopień trudności ćwiczeń sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co ciekawe, wtrawni amatorzy rozciągania często traktują tę aktywność jak samodzielny trening!

Zalety regularnego stretchingu

Można je mnożyć w nieskończoność, bo rozciąganie ma same walory i stanowi cenną inwestycję w nasze zdrowie oraz sprawność ruchową. Już po kilku tygodniach zauważysz pierwsze efekty ćwiczeń rozciągających – zwiększy się zakres pracy mięśni, ruchy staną się miękkie, swobodne i pełne wdzięku, znikną bóle, skurcze i nieprzyjemne uczucie napięcia mięśni. Regularny stretching podniesie wyniki na treningach, a także poprawi postawę i wygląd sylwetki.

Czy każdy może się rozciągać?

Jak najbardziej! Sretching jest odpowiedni dla każdego, jednak podczas ćwiczeń warto uwzględniać własne ograniczenia i stopniowo zwiększać trudność treningu. Rozciąganie „na siłę” może doprowadzić do bolesnych urazów, które na pewien czas uniemożliwią nam nie tylko rozciąganie, ale także jakiekolwiek inne formy ruchu. Mądre i umiarkowane ćwiczenia rozciągające, wykonywane pod okiem trenera mogą być traktowane jako forma fizjoterapii na uśmierzenie bólu, poprawy postawy i zwiększenia ogólnej sprawności.

Stretching (trening rozciągający) z Olą Żelazo