Wiele z nas po wieczornej kąpieli marzy o tym, by jak najszybciej położyć się do łóżka. Po ciężkim dniu, chcemy jak najszybciej przyłożyć głowę do poduszki i po prostu odpocząć. Niestety w przypadku kobiet nie jest to takie łatwe, tym bardziej wtedy, kiedy trzeba umyć włosy. Żeby było szybciej myjemy je niedokładnie, a potem odsączamy nadmiar wody ręcznikiem i idziemy spać. Niestety spanie z mokrymi włosami niesie za sobą wiele konsekwencji, nie tylko dla włosów, ale także skóry głowy. Wówczas włosy są narażone na mechaniczne uszkodzenia, a w dodatku mokra skóra głowy jest bardziej podatna na różnego rodzaju infekcje i podrażnienia. To jednak nie wszystko. Sprawdź, dlaczego nie można spać z mokrymi włosami.
ZOBACZ TAKŻE: Olej z czarnuszki na włosy - zastosowanie. Nie uwierzysz jakie ma właściwości
Spanie w mokrych włosach - skutki uboczne
Czym grozi spanie z mokrymi włosami? Często z braku czasu czy też z przyzwyczajenia, pozostawiamy włosy do naturalnego wyschnięcia lub kładziemy się z takimi włosami spać. Niestety jest to bardzo złe przyzwyczajenie, którego trzeba się jak najszybciej oduczyć. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, co może prowadzić do stanów zapalnych skóry głowy. To wręcz idealne środowisko dla mikroorganizmów, dlatego po spaniu w mokrych włosach możesz mieć łupież, grzybicę, uporczywy świąd, a nawet stany zapalne skóry głowy. Spanie w mokrych włosach powoduje także szybsze przetłuszczanie się włosów, a także może mieć niekorzystny wpływ na łodygę włosa, która wówczas jest podatna na uszkodzenia mechaniczne.
Co zatem robić, by włosy i skóra głowy była zdrowa i "czysta" po umyciu? Pamiętaj, aby po kąpieli nie trzeć intensywnie włosów ręcznikiem. Odsącz nadmiar wody, a następnie zabezpiecz końcówki termoochronnym kosmetykiem. Podczas suszenia suszarką, nie wybieraj powietrza gorącego i staraj się suszyć włosy w odległości około 30cm od skóry głowy. Na koniec, gdy nasze włosy będą już suche, możemy poczęstować je chłodnym nawiewem suszarki. Taki zabieg pozwala domknąć łuski włosa, dzięki czemu ich pasma będą zdecydowanie gładsze i mniej podatne na uszkodzenia.
Polecany artykuł: