Sen jest bardzo ważną aktywnością w życiu każdego człowieka. Nasz organizm może wtedy się zregenerować, odpocząć, a nawet może mieć pozytywny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Nie można również zapomnieć o tym, że sen pływa zbawiennie na nadmiar emocji skumulowanych w ciągu dnia. Szczęście, zło, stres, niepewność - to wszystko można "wyleczyć" i uspokoić w łóżku, przytulając się do poduszki. Jak wszyscy wiemy, istnieją cztery fazy snu. Są to zasypianie, sen płytki, sen głęboki i faza REM, która jest najgłębszym poziomem snu. To właśnie w tej fazie snu najczęściej doświadczamy marzeń sennych i koszmarów, dlatego nic dziwnego, że społeczeństwo zastanawia się, skąd się biorą sny. Nasze nocne wizje wciąż są nierozwiązaną zagadką, jednak naukowcy przyjrzeli się im bliżej i dopatrzyli się kilku wyjaśnień tego zjawiska.
ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego warto spać bez bielizny? Poznaj prawdę o wietrzeniu narodowym
Skąd się biorą sny?
Każdy z nas zna to uczucie, gdy we śnie spadał w przepaść, krzyczał bez głosu lub uciekał, ale jednak stał w miejscu. Każdy z nas śnił o czymś, a rano obudził się z uśmiechem na twarzy lub we śnie wspominał swojego bliskiego zmarłego. Skąd biorą się takie i inne sny? Według naukowców wszystko dzieje się w naszym mózgu właśnie w fazie REM. Mimo iż śpimy, nasz mózg nie odpoczywa tylko "pracuje" i wytwarza nam wizje. Najprawdopodobniej, odpowiedzialny jest za to hipokamp, czyli obszar mózgu, który kontroluje emocje, pamięć i uczucia. Proces ten jest stymulowany dopaminą - neuroprzekaźnikiem, który zostaje uwolniony w znacznej ilości właśnie podczas jej trwania.
ZOBACZ TAKŻE: Spanie z mokrymi włosami może ci mocno zaszkodzić! Sprawdź dlaczego tego nie robić
Sny prorocze - co oznaczają i skąd się biorą?
Świat snów jest fascynującym obszarem, który nadal stanowi tajemnicę dla wszystkich. Kolejnym aspektem nad którym zastanawia się wiele osób są sny prorocze. Skąd się biorą i czy rzeczywiście zsyła je nam Bóg? Przeważnie miewamy sny prorocze przed śmiercią kogoś z rodziny, przed ważnym wydarzeniem lub związane z problemem, który nas nurtuje. Zarówno astrolodzy jak i ci, którzy miewają prorocze sny, nie wątpią w ich istnienie. Czy rzeczywiście sny prorocze istnieją? To wizje, które sugerują zdolność przewidywania przyszłych wydarzeń, jednak nauka nie potwierdza ich istnienia. Zdaniem Deidre Barrett - psycholog z Uniwersytetu Harvarda, jedną z głównych funkcji snów jest rozwiązywanie problemów, których doświadczamy na jawie. Tak więc sny prorocze to według naukowców zbiegi okoliczności, które wynikają z analizy ostatnich wydarzeń przeprowadzanej przez mózg w czasie snu. Jeśli zaś śniliśmy o czymś, a potem wydarzyło się to naprawdę, to najprawdopodobniej nasz mózg dokonał w nieuświadomiony przez nas sposób analizy różnych sytuacji.