zdrowe włosy

Poprawne mycie włosów szamponem. Większość z nas robi to źle!

2024-04-10 15:53

Zdrowe, lśniące włosy to nie tylko kwestia genów, ale także odpowiedniej pielęgnacji. Czy wiedziałeś, że jednym z kluczowych kroków w dbaniu o nie jest ich regularne mycie? Oto kilka praktycznych porad, jak poprawnie myć włosy, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Skóra głowy nie dość, że będzie czysta i zadbana, to jeszcze pojawią się na niej nowe "baby hair".

Jak poprawnie myć włosy? Okazuje się, że nie każdy wie, jak zrobić to dobrze. Choć mogłoby się wydawać, że mycie włosów jest banalną czynnością, której nie da się wykonać źle, to niestety może okazać się to bardziej skomplikowane i nieść za sobą negatywne skutki. Niepoprawne mycie skóry głowy i włosów, ale także stosowanie nieodpowiedniego szamponu, może osłabić kondycje naszych włosów i skóry głowy. Silne detergenty mogą nie dość, że pobudzać gruczoły łojowe, co zwiększy wydzielanie sebum, ale także mogą naruszyć naturalną ochronną warstwę lipidową naskórka, w konsekwencji czego może pojawić się nam łupież, infekcje grzybicze i wyraźnie przesuszona skóra.

ZOBACZ TAKŻE: Brunetka, blondynka, ruda - co oznacza Twój kolor włosów? Będziesz w szoku!

PODSUMOWANIE ROKU 2023 | Maks on air

Poprawne mycie włosów i skóry głowy krok po kroku

Jak poprawnie myć włosy krok po kroku? Jeśli jesteś początkującą włosomaniaczką, ta informacja z pewnością Ci się przyda. Kolejność mycia skóry głowy ma ogromne znaczenie, dlatego poniżej w kilku krokach dowiesz się, jak zrobić to poprawnie. Twoje włosy na pewno Ci za to podziękują!

KROK 1: ODPOWIEDNI SZAMPON

Zastanawiasz się od czego zacząć? W pierwszej kolejności wybierz odpowiedni szampon, który przeznaczony jest uwaga - nie do włosów, lecz do skóry głowy. Jeśli mamy suchą skórę, odpowiedni będzie ten nawilżający, natomiast jeśli mamy tendencję do przetłuszczania, należy wybrać taki szampon, który przeznaczony jest do skóry wymagającej uregulowania produkcji sebum.

KROK 2: ROZCZESANIE WŁOSÓW

Kolejnym krokiem w odpowiednim myciu włosów jest ich rozczesanie. Nie dość, że podczas kąpieli łatwiej będzie nam je umyć, to jeszcze szczotką usuniemy wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli jednak Twoje włosy są kręcone, nie rozczesuj ich przed myciem.

KROK 3: WODA + SZAMPON

Następnie zmocz dokładnie włosy i pamiętaj, aby woda nie była za gorąca. Dlaczego? To bardzo ważne. Włosy tak jak skóra, nie lubią gorących kąpieli, ponieważ one nie tylko odwadniają, ale sprawiają, że włókna włosów są przesuszone. Kiedy już dokładnie zmoczysz włosy, przechodzimy do szamponu. Czy wiedziałaś, że nie nakłada się go bezpośrednio na skórę głowy? Szampon najlepiej jest wylać na dłoń i doprowadzić do uzyskania piany. Możemy też spienić go w kubeczku, a następnie pianę przełożyć na skórę głowy.

KROK 4: MYJEMY GŁOWĘ, NIE WŁOSY

Szamponem myjemy nie włosy, lecz skórę głowy i należy zrobić to dokładnie. Delikatnie kulistymi ruchami myjemy skórę od przodu do tyłu. Nie omijamy żadnych "zakamarków". Ważne jest, by podczas mycia nie drapać skóry i nie trzeć zbyt mocno.

KROK 5: SPŁUKIWANIE

Dokładne mycie skóry głowy mamy już za sobą, więc czas przejść do spłukiwania piany. Należy to zrobić ciepłą (nie gorącą!) wodą, a następnie stopniowo możemy ją ochładzać. Kiedy będziemy już przy mecie, należy zwrócić uwagę, czy na skórze albo włosach nie pozostały resztki szamponu. Niestety ale nawet najmniejsze pozostałości mogą przyczynić się do podrażnienia skóry lub do przesuszenia końcówek.

KROK 6: ODŻYWKA

Po umyciu skóry głowy szamponem możemy przejść do nałożenia odżywki, która również jak szampon - powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju naszego włosa. Odżywkę możemy przetrzymać kilka minut, nawet rozczesać ją na mokrych włosach, a następnie obficie spłukać.

KROK 7: OSUSZANIE RĘCZNIKIEM

Włosy umyte, więc czas dowiedzieć się jak poprawnie je wytrzeć. Niestety, ale większość z nas robi w tym miejscu ogromny błąd. Po umyciu nakładamy na głowę ręcznik, intensywnie pocieramy skórę i włosy, a następnie ciasno go zawiązujemy robiąc tzw. turban. Taka czynność jest szkodliwa i może uszkodzić włos. Poprawne wycieranie włosów ręcznikiem powinno wyglądać inaczej. Kiedy już obficie spłuczemy szampon, możemy wycisnąć z włosów nadmiar wody przy pomocy dłoni. Robimy to delikatnie, a następnie przechodzimy do ponownego odciskania miękkim ręcznikiem z bawełny, muślinu lub zwykłą bawełnianą koszulkę. W tym miejscu ważne jest także nieprzetrzymywanie włosów w ręczniku. Zbyt długie noszenie turbanu, może to powodować szybsze przetłuszczanie włosów, łupież, a nawet dermatozy takie jak łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS).

KROK 8: SUSZENIE

Po umyciu skóry głowy z pewnością każda z nas wybiera jedną z tych dwóch opcji - suszenie włosów suszarką lub pozostawienie ich mokrych, by wyschły sobie naturalnie. Zastanawiasz się jak poprawnie suszyć włosy? Odpowiadamy. Suszarkę zaleca się trzymać w odległości minimum 30 cm od głowy. Aby bezpiecznie wysuszyć włosy należy wybrać nie gorący nawiew, lecz ciepły. Na koniec, gdy nasze włosy będą już suche, możemy poczęstować je chłodnym nawiewem suszarki. Taki zabieg pozwala domknąć łuski włosa, dzięki czemu ich pasma będą zdecydowanie gładsze i mniej podatne na uszkodzenia. Przed suszeniem włosów suszarką, możemy użyć także kosmetyków termoochronych. A co w takim razie z suszeniem włosów naturalnie? Niestety zbyt długie chodzenie z mokrymi włosami nie jest zdrowe. Przenikająca włosy woda po myciu spulchnia łodygi, przez co może doprowadzać do ich mikrouszkadzania.