Aromaterapia

i

Autor: Pexels

ZDROWIE

Niezwykłe działanie zapachów. Jak wykorzystać ich właściwości?

2024-03-28 16:00

Poprawiają nastrój, niwelują stres, uśmierzają ból głowy, koją nerwy i ułatwiają zasypianie. Zapachy mogą stanowić prawdziwe remedium na wiele problemów i dolegliwości. Poznaj działanie poszczególnych aromatów i sięgaj po nie każdego dnia.

Działanie aromaterapii jest znane od wieków. Zapachami nie tylko leczono ciało i umysł, ale także motywowano żołnierzy do walki, wywoływano miłość i pożądanie w sercu wybranka albo wręcz przeciwnie – odstraszano niechcianych adoratorów.

Moc aromatycznych naparów, olejków i wyciągów z roślin, owoców i ziół towarzyszy nam do dziś – korzystamy z ich dobrodziejstw w postaci perfum, świec czy kominków zapachowych. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, dlaczego niektóre kompozycje tak pozytywnie na nas działają, a inne wręcz przeciwnie. Zastanawiasz się, jak aromaty mogą działać na nastrój i samopoczucie? Przedstawiamy najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane nuty zapachowe – poznaj ich właściwości.

Pomarańcza

To nie przypadek, że pobudzające żele pod prysznic mają zapach soczystych cytrusów. Pomarańcza, jak żaden inny owoc, stawia do pionu, przegania zmęczenie i motywuje do działania. Jej egzotyczny zapach poprawia też nastrój i skłania nas do pozytywnego myślenia. Warto wdychać ten aromat o poranku!

Cynamon

Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby korzennego zapachu cynamonu. Ten cudowny aromat unosi się w powietrzu podczas świątecznych przygotowań, utrwalając pozytywne skojarzenia z domem, ciepłem, bliskością i gwiazdkową magią. Pozytywny nastrój to jedno, ale warto wiedzieć, że cynamon ma także działanie lecznicze. Świetnie działa zwłaszcza przy problemach z drogami oddechowymi, przeziębieniach i grypie.

Wanilia

Słodki aromat wanilii to bardzo częsty składnik perfum. Nic dziwnego – aromat kwiatów tej rośliny jest niezwykle przyjemny i zmysłowy, tworzy ciekawe kompozycje z innymi nutami. Sama wanilia ma działanie uspokajające. Kilka kropel olejku waniliowego zmniejsza napięcie nerwowe, wprowadza w dobry nastrój i pozwala się wyciszyć.

Lawenda

Zapach lawendy to antidotum na stres, niepokój i problemy z bezsennością. Kojący, lekko słodki aromat tej rośliny niweluje napięcie nerwowe, wycisza i ułatwia zasypianie. Polecamy kąpiel z dodatkiem lawendowej soli lub wieczorny relaks w otoczeniu lawendowych świec. Ukoją umysł i pozwolą się wyciszyć.

Trawa cytrynowa

Wyciąg z tej rośliny działa w bardzo podobny sposób, jak olejek z pomarańczy. Świeży, cytrusowy zapach skutecznie przegania zmęczenie, dodaje energii i motywuje do działania.