URODA

Kosmetyczna w stylu zero waste. Kiedy wykorzystać, a kiedy wyrzucić produkty po terminie?

2024-04-30 18:21

Zasady zero waste nie ograniczają się jedynie do kuchni. Mądre gospodarowanie i niemarnowanie produktów warto stosować także w łazience. Chcesz, żeby twoje rytuały pielęgnacyjne i makijażowe stały się bardziej eko? Podpowiadamy, jak mądrze kupować, gospodarować i wykorzystywać kosmetyki, żeby nie lądowały w koszu.

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Marnowanie nie dotyczy jedynie jedzenia. Niewykorzystane produkty do pielęgnacji skóry i makijażu lądują w koszu równie często, jak artykuły spożywcze. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest ten sam, jak w przypadku żywności - kupujemy za dużo, często ulegamy promocjom i atrakcyjnym cenom, a w rezultacie wychodzimy z drogerii z naręczem niepotrzebnych produktów, których nie będziemy w stanie zużyć. Na szczęście można zatrzymać ten szkodliwy proces - zyska na tym nie tylko nasz portfel, ale także środowisko.

Pierwszy i fundamentalny krok na drodze do celu, jakim jest kosmetyczna zero waste, to oczywiście powstrzymywanie się przed zakupem kosmetyków, które już mamy w domu. A co zrobić z tymi, które od dłuższego czasu zalegają na półce w łazience? Zanim je wyrzucisz, zrób generalny i dokładny przegląd. Nie wszystkie produkty po terminie nadają się już tylko do śmieci. Niektóre wciąż są świeże, mają przyjemny zapach i zachowały swoje właściwości. Zobacz, jak to rozpoznać w prosty sposób.

PAO, czyli period after opening - co to znaczy?

Period after opening w dosłownym tłumaczeniu oznacza przydatność po otwarciu. Ten komunikat pojawia się na wielu opakowaniach produktów do pielęgnacji i wynika z faktu, że zawarte w nich składniki mają naturalne pochodzenie i krótką trwałość albo też ulegają szybkiemu utlenianiu. Informacja "Należy zużyć do 3 miesięcy po otwarciu" nie oznacza jednak, że nieotwarty produkt też przeterminuje się po tym czasie. Jeżeli jest fabrycznie zamknięty, może poleżeć na półce znacznie dłużej. Pamiętaj jednak, że kosmetyki nieużywane też starzeją się i wysychają. Czytaj etykiety i podchodź podejrzliwie do kosmetyków po dacie produkcji.

Produkty do makijażu

To grupa produktów, której przydatność do użycia przed otwarciem jest zdecydowanie najdłuższa. W przypadku tuszy do rzęs data ważności wynosi zazwyczaj trzy lata. Nieotwarte pudry zachowują świeżość jeszcze dłużej - możesz śmiało korzystać z nich nawet do pięciu lat. Po otwarciu tusze i eyelinery wysychają jednak dość szybko - zazwyczaj zachowują płynną konsystencję po upływie czterech - pięciu miesięcy. Z pomadek do ust możesz korzystać bez obaw przez dwa lata. Kredki do oczu i błyszczyki są świeże przez rok.

Produkty do pielęgnacji

Najszybciej należy zużyć kosmetyki do oczyszczania twarzy - żele, pianki, płyny micelarne, mleczka i toniki. Kremy są świeże przez kilka miesięcy po otwarciu, a kremy, balsamy i masła do ciała zachowują swoje właściwości do dwóch lat. Wyjątek stanowią produkty przeciwsłoneczne. Ich świeżość to mniej więcej rok, jednak dermatolodzy przestrzegają, że filtry UV tracą swoje ochronne działanie już po jednym sezonie.