Jak pielęgnować włosy farbowane? Dzięki tym sposobom skutecznie przedłużysz ich kolor

i

Autor: FreePik

URODA

Jak pielęgnować włosy farbowane? Dzięki tym sposobom skutecznie przedłużysz ich kolor

2024-06-14 15:23

Świetlisty blond, ognista miedź czy głęboka czerń? Bez względu na to, jaki kolor farby do włosów wybierzesz, z pewnością zależy ci na tym, żeby utrzymała się na włosach jak najdłużej. Niestety, tym najpiękniejszym, najbardziej nasyconym odcieniem cieszymy się zazwyczaj do dwóch tygodni - później kolor blaknie, staje się matowy i niewyraźny. Jak temu zapobiec? Skorzystaj z naszych rad.

Cudowne SIEMIĘ LNIANE - do picia, na włosy i skórę, zamiast jajka

Mycie włosów zaraz po farbowaniu - tak, czy nie?

Często możemy spotkać się z opinią, że po farbowaniu należy jedynie dokładnie wypłukać farbę i ewentualnie nałożyć odżywkę lub maskę - bez mycia włosów szamponem. Zwolennicy tej teorii argumentują ją tym, że potraktowanie świeżo pofarbowanych włosów środkiem myjącym wypłucze pigment, sprawi, że kolor będzie znacznie mnie intensywny i nietrwały. Na szczęście, niewiele w tym prawdy. Włosom zdecydowanie wystarczył czas aplikacji i trzymania farby. Podczas przepisowych 25 + 5 minut (lub krócej albo nieco dłużej - w zależności od produktu i producenta) kolor zdążył na dobre wchłonąć się we włosy i utrwalić tam. Mycie głowy z pewnością nie sprawi, że odcień nagle zacznie się wypłukiwać i straci moc.

Pielęgnacja włosów farbowanych

W przypadku włosów farbowanych ważne jest nie tylko jak, ale także czym pielęgnujemy pukle po koloryzacji. Zdecydowanie nie powinno się sięgać po przypadkowe produkty, np. o działaniu silnie oczyszczającym, które wraz z zanieczyszczeniami pozbawią nas intensywnego koloru i blasku. W drogeriach i specjalistycznych sklepach fryzjerskich znajdziemy linie do pielęgnacji stworzone właśnie z myślą o farbowanych kosmykach. W ich składzie znajdziemy delikatne składniki myjące, nawilżające i odżywcze, a także substancje lekko zakwaszające pH, które zamykają łuski, zapobiegają wypłukiwaniu barwnika z włosów i przedłużają jego trwałość.

Farbowanie często niszczy włosy - zwłaszcza, gdy decydujemy się na ich rozjaśnianie. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę, czy szampon, odżywka i maska poza właściwościami przedłużającymi intensywność koloru, mają też składniki aktywne o działaniu nawilżającym, regenerującym i odżywczym. Sięgając po nie, zapomnimy o suchych, matowych i wyblakłych puklach.

Te czynniki powodują blaknięcie koloru. Staraj się ich unikać    

Pielęgnacja to jednak nie wszystko. Istnieje też wiele szkodliwych czynników, które nie tylko niszczą włosy, ale także sprawiają, że kolor przestaje być intensywny i świetlisty. Największym wrogiem włosów farbowanych jest oczywiście słońce. Promieniowanie UV działa na kolor jak wybielacz na tkaniny - rozjaśnia go i pozbawia intensywnej, świetlistej poświaty. Żeby ocalić kolor latem, sięgaj po nakrycia głowy, które osłonią pukle przed szkodliwymi promieniami. 

Farbę wypłukuje też morska woda. Na dodatek sól powoduje też matowienie i przesuszenie włosów, przez co po wakacjach są nie tylko wyblakłe, ale także zniszczone i pozbawione życia. Unikaj moczenia głowy w morzu, a jeżeli nie możesz sobie odmówić tej przyjemności, po przyjściu z plaży szybko zmyj z pukli sól przy pomocy łagodnego szamponu bez detergentów.