Choć naukowe publikacje na temat osób wysoko wrażliwych zaczęły pojawiać się stosunkowo niedawno, ten przypadek nie jest wcale niczym nowym. Szacuje się, że jednostki wysoko wrażliwe stanowią 15 - 20 proc. całej populacji, co oznacza, że symptomy te wykazuje 1/5 ludzkości. Wbrew pozorom, wysoka wrażliwość nie jest zaburzeniem, ale zespołem specyficznych cech układu nerwowego. Osoby WWO nie wymagają leczenia ani terapii, jednak ich delikatna struktura zwiększać podatność na różne zaburzenia emocjonalne w przyszłości. Jak rozpoznać WWO i jak radzić sobie z codziennym natłokiem emocji oraz bodźców? Wyjaśniamy.
Co charakteryzuje osoby wysoko wrażliwe?
Pojęcie Wysoko Wrażliwych Osób (ang. HSP - Highly Sensitive Person) stworzyła amerykańska psycholog, Elaine Aron. Według niej WWO nie jest chorobą, ani zaburzeniem, jednak wymaga pewnych umiejętności adaptacyjnych, by móc funkcjonować w społeczeństwie bez szkody dla własnego zdrowia psychicznego. Wysoka wrażliwość dotyczy zarówno emocji w relacjach międzyludzkich, jak i silnego odczuwania bodźców z otoczenia. Najprościej rzecz ujmując, osoby WWO przeżywają wszystko znacznie intensywniej, niż reszta społeczeństwa. Siła impulsów docierających do mózgu może przytłaczać, dlatego wysoko wrażliwi często stronią od hałasu i tłumów. Niestety, wrażliwość przekłada się także na kontakty z bliskimi. Zdarza się, że drobna sprzeczka z perspektywy osób WWO urasta do rangi prawdziwej tragedii. Ten sposób patrzenia na świat często generuje nieporozumienia i konflikty - bywa nawet tak, że są one przyczyną rozpadu związku.
Jednocześnie osoby WWO uważane są za jednostki o wyjątkowo rozwiniętej empatii i potrzebie pomagania innym. Uważność i wrażliwość na krzywdę innych czyni z nich wspaniałych, bardzo oddanych przyjaciół na dobre i na złe.
Jak postępować z osobami WWO?
Powyższy opis może sugerować, że relacje z wysoko wrażliwymi to duże i bardzo trudne wyzwanie. Badania psychologów pokazują jednak, że osoby WWO w kwestii doboru partnerów i przyjaciół kierują się własnym, bardzo dobrze rozwiniętym instynktem. Intuicyjnie wiedzą, z kim będą czuły się dobrze, a kto będzie działał na nie przytłaczająco. Na pewno związek czy przyjaźń z osobą wysoko wrażliwą wymaga wyjątkowego podejścia, empatii, wsłuchania się w jej potrzeby.
Cechy WWO - jak sobie z nimi radzić?
Dostrzegasz w sobie oznaki wysokiej wrażliwości? Zrozumienie emocji, które przeżywasz, a także świadomość, że są one inne, często dużo intensywniejsze, niż emocje twojego partnera czy partnerki, to ogromny sukces. Pierwszym krokiem do łatwiejszego życia z wysoką wrażliwością jest zaakceptowanie siebie i swojego unikalnego sposobu odczuwania. W sytuacjach, kiedy otoczenie nas przytłacza, warto szukać sposobów na wyciszenie i odpoczynek.
Osoby wysoko wrażliwe powinny być w stałym kontakcie ze swoim ciałem i umysłem. Dostrzegając i rozumiejąc płynące z nich sygnały, łatwiej połączyć je z konkretnym bodźcem, którego natężenie w przyszłości można postarać się zminimalizować lub wyeliminować. Wysoka wrażliwość wymaga szczególnej troski o samych siebie. Odpowiednia ilość snu, odpoczynek, zdrowa dieta - to czynniki sprawią, że będziemy czuli się lepiej, a to z pewnością pozytywnie wpłynie na naszą percepcję i równowagę emocjonalną.