Jak stosować kem z filtrem UV?

i

Autor: Unsplash

URODA

Bezpieczny dotyk słońca. Jak prawidłowo stosować kem z filtrem UV?

2024-04-25 12:40

Ochrona UV to podstawa codziennej pielęgnacji, jednak żeby spełniały swoją rolę, należy je nakładać w odpowiedniej ilości. Ile kremu z filtrem potrzebuje nasza skóra i w jaki sposób aplikować krem UV, żeby bariera ochronna była w pełni skuteczna? Przeczytaj nasz tekst, żeby uniknąć błędów.

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Ochrona UV przez cały rok

Choć produkty z filtrami przeciwsłonecznymi kojarzą nam się głównie z sezonem letnim, w rzeczywistości powinniśmy sięgać po nie przez cały rok. Konieczność nieustannej ochrony wynika z faktu, że słońce oddziałuje na skórę przez cały rok - także w chłodne i pochmurne dni. Co prawda, jesienią i zimą nie grozi nam poparzenie, jakie wywołuje promieniowanie UVB, ale wciąż jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni UVA, które dociera na głębszych warstw skóry i jest jedną z głównych przyczyn fotostarzenia. Żeby uchronić się przed zmarszczkami, przebarwieniami i utratą jędrności, sięgaj po kremy z filtrem przez cały czas - bez względu na porę roku i pogodę za oknem.

Ilość ma znaczenie

Nie da się zaprzeczyć, że skuteczność filtrów zależy od tego, ile nałożymy ich na skórę. Żeby skóra była dobrze chroniona, należy nałożyć 2 g produktu na każdy jej centymetr kwadratowy. W praktyce to mniej więcej 1/4 łyżeczki kremu. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku aplikowania filtrów na całe ciało. Pamiętajmy też, że nie wszystkie kosmetyki są wodoodporne, dlatego w niektórych przypadkach należy ponowić ich aplikację po kontakcie z wodą.

SPF - przed, czy po aplikacji kremu do twarzy?

Wszystko zależy od rodzaju filtra oraz konsystencji kosmetyku, którego używasz do codziennej pielęgnacji twarzy. Filtry dzielimy na chemiczne i fizyczne, zwane też filtrami mineralnymi. Te pierwsze muszą dobrze wchłonąć się w skórę, żeby mogły skutecznie chronić ją przed słońcem. Dlatego też codzienną rutynę pielęgnacyjną należy rozpocząć właśnie od aplikacji kremu z filtrem, a dopiero po tym nałożyć krem nawilżający na dzień.

W przypadku filtrów mineralnych zasada jest odwrotna - działają na powierzchni skóry jak tarcza, dlatego też powinny być aplikowane na końcu. Jak rozpoznać, że twój produkt zawiera filtry mineralne? Jeżeli w jego składzie znajduje się tlenek cynku lub dwutlenek tytanu, to znak, że trzymasz w ręku produkt z naturalnymi filtrami fizycznymi. Zdarza się też, że kosmetyki na słońce zawierają dwa rodzaje filtrów - wówczas należy kierować się zasadą jak przy aplikacji filtrów mineralnych, czyli nakładać je na samym końcu.