Stylizacja na gorąco
Suszarka, lokówka czy prostownica to najwięksi wrogowie twoich włosów. Jeżeli często sięgasz po te urządzenia, możesz być pewna, że to one w dużej mierze negatywnie wpływają na wygląd i kondycję twoich kosmyków. Dlaczego? Gorąca temperatura, jaką emitują sprzęty do stylizacji, uszkadzają keratynę - białko, które aż w 85 proc. stanowi budulec włosa. Na skutek uszkodzenia struktury kosmyków dochodzi do łamania, kruszenia się i wypadania. Uszkodzone włosy stają się suche i bardziej podatne na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Jeżeli twoje pukle są w kiepskim stanie, ogranicz korzystanie z urządzeń do stylizacji i zabezpieczaj włosy produktami termoochronnym.
Mycie pukli zbyt ciepłą wodą
Nie bez przyczyny często mówi się, że włosy należy myć w letniej wodzie. Gorący strumień nie służy ani kosmykom, ani skórze głowy. Jeżeli stosujesz ten nawyk, sprawiasz, że włosy stają się przesuszone i pozbawione blasku. Dodatkowo ciepła lub gorąca woda pozbawia kosmyki ochronnej warstwy lipidowej, przez co są bardziej podatne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Myj włosy letnią wodą, a ostatnie płukanie wykonaj pod zimnym strumieniem, żeby zamknąć łuski i dodać kosmykom zdrowego blasku.
Zasypianie z mokrymi włosami
Często myjesz włosy o późnej porze i nie masz już siły ich suszyć, więc zasypiasz z mokrymi puklami? Jeżeli to twój stały nawyk, zmień go jak najszybciej. Mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, a o te nie trudno. Kosmyki nie tylko łamią się w trakcie snu, ale także ocierają się o fakturę poduszki, co dodatkowo sprzyja ich osłabieniu i łamliwości. Znacznie lepiej umyć włosy rano, niż borykać się z przykrymi konsekwencjami spania z mokrą głową.
Zbyt ciasne upinanie włosów
Koki i ciasne kucyki może i wyglądają efektownie, ale to prawdziwa tortura dla twoich włosów. Takie fryzury nie tylko wyrywają, łamią i niszczą włosy, ale mogą też prowadzić do tzw. łysienia trakcyjnego. Na pewno przy ściąganiu gumki często zauważasz na niej kępki włosów. Jeżeli czeszesz się w ten sposób codziennie, stan pukli będzie się tylko pogarszał, bo cebulki stają się coraz bardziej osłabione. Zamiast ściągać ciasno kosmyki, wiąż je luźno za pomocą wstążek lub gumek z naturalnych materiałów albo noś włosy rozpuszczone.
Niewłaściwe szczotkowanie włosów
To, w jaki sposób czeszesz włosy, ma ogromy wpływ na ich stan oraz kondycję, dlatego warto zwracać uwagę na to, jak i czym szczotkujemy pukle. Nie każda szczotka nadaje się do wszystkich rodzajów włosów. Niektóre z nich mogą się okazać zbyt ostre albo niedokładnie rozczesywać kosmyki. Unikaj szczotek o metalowych ząbkach, gdyż uszkadzają strukturę włosów i mogą podrażnić skórę. Jak należy szczotkować włosy? zacznij od końcówek, a następnie stopniowo kieruj się na wyższe partie. Nie śpiesz się przy tej czynności. Szczotkowanie to nie tylko ważny rytuał pielęgnacyjny dla pukli, ale także masaż dla skóry głowy, który pobudza jej krążenie i stymuluje włosy do szybszego wzrostu.