ankieta, test

i

Autor: pixabay.com

WYBORY 2023

Zmiana lokalu wyborczego - jak głosować w innym mieście? W łatwy sposób możesz to zmienić

2023-10-13 8:04

Już w niedzielę 15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Co zrobić jeśli tego dnia nie będzie nas w miejscu zamieszkania? Gdzie oddać głos i w jaki sposób zmienić lokal wyborczy? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne.

Zmiana lokalu wyborczego interesuje szczególnie te osoby, które z jakiegoś powodu nie mogą zagłosować w miejscowości, w której mieszkają na stałe, bądź są tam zameldowane. Już w najbliższą niedzielę 15 października Polacy będą podejmować ważną decyzję dla naszego narodu. Mowa oczywiście o w wyborach parlamentarnych, a także referendum, które budzi w niektórych wiele kontrowersji. Koalicja Obywatelska i Lewica jest temu przeciwna i namawia swoich zwolenników do tego, by nie uczestniczyli w referendum. Jeszcze innego zdania jest opozycja, dla której referendum to po prostu "hucpa polityczna". Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbywać się będą w niedzielę 15.10.2023, a lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 rano, do godziny 21:00 w nocy. Co jeśli tego dnia nie ma nas w mieście, w którym mieszkamy na stałe bądź mamy zameldowanie stałe? Okazuje się, że w łatwy sposób można to zmienić.

Emeryci nie mają złudzeń - PiS wygra wybory! Za to kochają Jarosława Kaczyńskiego #EwelinaPyta

Głosowanie poza miejscem zameldowania

Co zrobić, by w najbliższych wyborach głosować poza miejscem zameldowania? Okazuje się, że lokal wyborczy można zmienić w bardzo łatwy sposób. W celu zmiany miejsca głosowania należy złożyć odpowiedni wniosek przez internet lub stacjonarnie w urzędzie. Jeśli wybierasz zmianę online musisz przygotować:

  • login i hasło do swojego profilu zaufanego,
  • telefon komórkowy lub dane do innego sposobu logowania na profil zaufany, np. e-dowód. 

Następnie należy wejść na stronę GOV.pl i w zakładce "Meldunek i wybory" wybrać opcję "Zmień miejsce głosowania (usługa online)". Następnie pozostało już tylko nacisnąć "Złóż wniosek", zalogować się swoim profilem zaufanym i podać adres, pod którym będziesz przebywać w dniu wyborów. Na sam koniec sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie. Otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku na swoją skrzynkę ePUAP. Uwaga! Ważne jest by zmiana miejsca głosowania, była dokonana najwcześniej na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3 dni przed nim.

Sonda
Idziesz na wybory?