ZAPAD 2021 - Rosja i Białoruś rozpoczęły manewry

i

Autor: canva.com

ZAPAD 2021 - Rosja i Białoruś rozpoczęły manewry

2021-09-10 13:02

W piątek 10 września 2021 roku ruszają kolejne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2021. Mówi się, że weźmie w nich udział nawet 200 tys. żołnierzy. Eksperci uważają, że będą to największe manewry organizowane w Europie od czasu rozpadu Związku Radzieckiego.

ZAPAD 2021 - Rosja i Białoruś rozpoczęły manewry. Ćwiczenia Zapad nie odbywają się po raz pierwszy. Swój debiut miały w 1999 roku. Są to największe cykliczne ćwiczenia, odbywające się na terenie rosyjskiego zachodniego okręgu wojskowego i Białorusi. Rosyjsko-białoruskie manewry strategiczne Zapad-2021 rozpoczęły się jednocześnie na 14 poligonach, dziewięciu w Rosji i pięciu na Białorusi. W Rosji są to poligony od Morza Bałtyckiego do obwodu Woroneskiego. Eksperci uważają, że ćwiczenia Zapad nie zagrażają Polsce. Manewry są organizowane cyklicznie i nie są niczym, co powinno nas zaskakiwać, po drugie każde państwo na swoim terytorium może odbywać takie ćwiczenia, jakie tylko chce. Obawy powoduję brak dialogu między Rosją a NATO, dodatkowo wraca sprawa Nord Stream 2, gdzie Rosjanie dążyli, żeby dokończyć drugą nitkę, a nie postrzegali Polski jako przyjaciół.

WTC - 20 LAT od historycznego ataku terrorystycznego [PODCAST]

Marek Zuber: Podwyżka podatków jest nieunikniona. Budżet tylko na papierze wygląda fajnie

ZAPAD 2021 - Rosja i Białoruś rozpoczęły manewry

Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe postanowił zapytać ekspertów co ćwiczenia Zapad 2021 oznaczają dla Polski. Do rozmowy zaprosił prezesa Fundacji Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego generała Bogusława Packa oraz generała broni w rezerwie Waldemara Skrzypczaka. Pacek stwierdził, że te ćwiczenia mają taki rozciągnięty charakter. To, co będzie od 10 do 16 września 2021 roku, to jest tylko najważniejszy epizod ćwiczeń. W ćwiczeniach łącznie uczestniczy około 200 tysięcy żołnierzy. Co by nie powiedział od upadku Związku Radzieckiego nie mieliśmy takich ćwiczeń, w tej części Europu. Co prawda nie 200 tysięcy jednorazowo, jestem przeciwnikiem straszenia Polaków. Jednorazowo na Białorusi będzie ćwiczyło od kilku do kilkunastu tysięcy żołnierzy, tych rosyjskich żołnierzy będzie około 2,5 tysiąca.

Antyszczepionkowcy zaatakowali rzecznika ministra zdrowia! Grozili smiercią i zamachami!

Skrzypczak uważa, że te ćwiczenia Zapad w kategoriach wojskowych to ćwiczenie wieloetapowe. Jeśli się podaje liczbę 200 tysięcy żołnierzy, to jest to suma wszystkich etapów, w których biorą udział żołnierze rosyjscy. Moim zdaniem w tym ostatnim etapie tych manewrów w obwodzie kaliningradzkim oraz na Białoruś w ramach tego ostatniego etapu nie będzie brało udziału więcej niż 20 tysięcy żołnierzy. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.