Wolność słowa, czy to już tylko mit? Czy nawet w internecie mamy do czynienia z cenzurą?

i

Autor: canva.com Wolność słowa, czy to już tylko mit? Czy nawet w internecie mamy do czynienia z cenzurą?

Wolność słowa, czy to już tylko mit? Czy w Polsce wolno nam powiedzieć wszystko?

2021-10-19 13:13

Internet miał być miejscem gdzie można było powiedzieć wszystko - no i ludzie wszystko tam mówią. Pytanie czy wszystko powinno być wypowiadane? Czy wolność słowa powinna mieć granice i gdzie powinny być one wytyczone. Z drugiej strony, pytanie czy nie stajemy się zakładnikami swoich praw i swobód.

Wolność słowa, czy to już tylko mit? Czy w Polsce wolno nam powiedzieć wszystko? Donald Trump były amerykański prezydent został usunięty z głównych mediów społecznościowych po tym, jak zamieszał w nich swoje kontrowersyjne wpisy. Tu nasuwa się pytanie, czy wolność słowa wciąż istnieje, czy może mamy do czynienia z cenzurą. Wolność słowa jest fundamentem demokracji i nie może być ograniczana. Z drugiej strony, jeżeli kogoś obrażamy, publikujemy informacje nieprawdziwe lub na przykład prywatne, możemy tym samym narazić się na odpowiedzialność. Krytyka jest dozwolona, ale musimy uważać, czy jest ona wyważona, adekwatna co do formy i oczywiście, czy ma potwierdzenie w faktach.

Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim: "Odrzucamy język gróźb i szantaż ze strony instytucji unijnych"

SuperNova LIVE: Marcin Maciejczak - Jeśli powiem

Wolność słowa, czy to już tylko mit? Czy w Polsce wolno nam powiedzieć wszystko?

Ten temat postanowił poruszyć Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił pisarza i publicystę Rafała Ziemkiewicza oraz mecenas Agnieszkę Sidorowicz z kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy. Ziemkiewicz wyjaśnij sytuację, kiedy to został zatrzymany na lotnisku w Londynie i niewpuszczony do Anglii z racji na poglądy polityczne. Ja sam chciałbym do końca wiedzieć co mnie tak właściwie spotkało. Jeszcze nie wszystkimi danymi dysponuje, żeby kwalifikować ten czyn. Na pewno miało to coś wspólnego z brakiem wolności słowa, skoro w oficjalnym dokumencie napisano mi, że przyczyną przykrości, które mnie spotkały są moje poglądy polityczne. No więc, jeżeli poglądy stały się czymś co pozwala ludzi dyskryminować wbrew równym konwencjom międzynarodowym, które Wielka Brytania sygnowała to oznacza, że z tą wolnością słowa nie jest dobrze.

Cmentarze jednak ZAMKNIĘTE na Wszystkich Świętych? Będzie powtórka z ubiegłego roku

Sidorowicz powiedziała, że za wolność słowa możemy być pociągnięci do odpowiedzialności. Nie mam takiego poczucia, iż w Polsce wolność słowa jest ograniczana. W przypadku, jeżeli wchodzi w tę sferę tej drugiej osoby, kiedy są to naprawdę przypadki, że przez publikowanie nieprawdziwych informacji można komuś zniszczyć życie to wówczas mamy takie mechanizmy, żeby temu zapobiegać. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.