W zabudowanym maksymalnie 30 km/h? Nowy pomysł Parlamentu Europejskiego

i

Autor: canva.com W zabudowanym maksymalnie 30 km/h? Nowy pomysł Parlamentu Europejskiego

W zabudowanym maksymalnie 30 km/h? Nowy pomysł Parlamentu Europejskiego

2021-10-18 13:21

Czy drastyczne ograniczenie prędkości to dobry sposób na poprawę bezpieczeństwa? Parlament Europejski chciałby, żeby w całej unii w strefach gdzie mieszkają ludzie, ograniczenie prędkości wynosiło 30 km/h. Czy w Polsce będziemy mieli mniej śmiertelnych wypadków?

W zabudowanym maksymalnie 30 km/h? Nowy pomysł Parlamentu Europejskiego. Taka zmiana miałaby zmniejszyć liczbę wypadków na europejskich drogach. Rocznie na drogach w UE ginie około 23 tysiące osób, a około 120 tysięcy zostaje poważnie rannych. W 10 lat europie udało zmniejszyć się liczbę ofiar śmiertelnych o 36 procent. Nadmierna prędkość odpowiada za około 30 procent śmiertelnych wypadków drogowych, alkohol to 25 procent. Dlatego europosłowie proponują również zaostrzenie przepisów dla kierowców jadących na podwójnym gazie. Jednym z kolejnych pomysłów Brukseli jest wprowadzenie trybu bezpiecznej jazdy w smartfonach kierowców, tak żeby nie rozpraszały kierujących. Dodatkowo kraje wspólnoty musiałyby zainwestować w infrastrukturę co ich zdaniem bezpośrednio przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

SuperNova LIVE: występ Roksany Węgiel coraz bliżej! Kiedy i o której oglądać koncert?

SuperNova LIVE - takiego koncertu Roksany Węgiel jeszcze nie widzieliście!

W zabudowanym maksymalnie 30 km/h? Nowy pomysł Parlamentu Europejskiego

Artur Jarząbek postanowił poruszyć ten temat w swoim programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił dziennikarza motoryzacyjnego i współtwórcę Akademii Bezpiecznej Jazdy Jakuba Bielaka oraz Michała Freina prezesa zarządu polskiego Związku Motorowego z oddziału w Białymstoku. Bielak uważa, że jesteśmy krajem, w którym ciągle się śpieszymy i usprawiedliwiamy to, że musimy gdzieś zdążyć, bo mamy trzy pracę. Natomiast taka cywilizowana Europa przekształca się w kierunku takim, że wszystko jest bardzo dobrze zorganizowanie i zarządzane, i stąd stać jest kraje na to, żeby zwolnić. Nie wyobrażam sobie takiego zwolnienia w Polsce. Jesteśmy 30 półek niżej, jeżeli chodzi o mentalność, infrastrukturę, jeżeli chodzi o poziom życia, organizację pracy, czy organizacje bezpieczeństwa. Wprowadzanie tego typu rozwiązań u nas będzie takim sztucznym rozwiązaniem, które będzie wprowadzone tylko po to, żeby je wprowadzić.

SuperNova LIVE: Roksana Węgiel na próbie! Wykonem Korona rozgrzała studio [WIDEO]

Freino powiedział myślę, że Polska jako kraj nie jest gotowa na tak daleko idące ograniczenie prędkości. Propozycja parlamentu europejskiego szybciej przyjmie się w krajach, w których kultura motoryzacyjna jest na zupełnie innym poziomie, u nas trzeba by było jeszcze na pewno długo poczekać, ponieważ wprowadzenie takiego przepisu byłoby bardzo trudne w egzekwowaniu wśród kierowców. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj W zabudowanym maksymalnie 30 km/h? Nowy pomysł Parlamentu Europejskiego Supernova w samo południe