W Polsce brakuje krwi. Centra krwiodawstwa świecą pustkami

i

Autor: canva.com

W Polsce brakuje krwi. Centra krwiodawstwa świecą pustkami

2021-08-30 13:17

Wakacje to okres, w którym wyjeżdżamy na zasłużony odpoczynek. Niestety jest to również czas, w którym banki krwi świecą pustkami. W tym okresie najczęściej możemy spotkać się z różnego rodzaju kampaniami zachęcającymi do wzięcia udziału w zbiórce. Najbardziej pożądaną grupą krwi jest 0 Rh-.

W Polsce brakuje krwi. Centra krwiodawstwa świecą pustkami. Latem krew jest szczególnie potrzebna. W ciepłe miesiące mamy do czynienia ze znacznie większą ilością wypadków a przez to zapotrzebowanie na czerwone złoto wzrasta. Radio Supernova w wakacje również organizowało specjalne akcje pod hasłem Ratujemy życie i oddajemy krew z Radiem SuperNova, mające na celu zachęcenie swoich słuchaczy do pomocy innym. Zdarzają się takie miejsca, która mają pustki magazynowe niemal w każdej grupie. Tak jest w Łodzi, Zielonej Górze czy Lublinie. Z powodu braku krwi wiele placówek musi odwoływać zaplanowane wcześniej zabiegi. Jak twierdza specjaliści, duży wpływ na tak wielkie braki ma bezpośrednio COVID19. Podczas pandemii, ludzie rzadziej odwiedzali punkty, ponieważ obawiali się zakażenia koronawirusem.

Od dzisiaj straż miejska ma NOWE uprawnienia. Może karać mandatami pieszych, rowerzystów i... użytkowników hulajnóg elektrycznych

Ratujemy życie! Oddaj krew z Radiem SuperNova

W Polsce brakuje krwi. Centra krwiodawstwa świecą pustkami

Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe postanowił porozmawiać na temat wciąż brakującej krwi oraz dowiedzieć się, dlaczego tak niewiele osób decyduje się na oddanie krwi. Do rozmowy zaprosił Pawła Filipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Dawida Wajdę prezentera radia Supernova i wieloletniego dawcę krwi. Filip stwierdził, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa robi co w ich mocy, by zachęcić tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali. Podkreśla, że krwi nie da się wyprodukować, tutaj jedynym ratunkiem jest człowiek. To nie jest tak, że ludzie nie chcą oddawać krwi, myślę, że nie mają takiej świadomości, jak bardzo potrzebna jest krew. Sytuacja zmienia się diametralnie, jeśli ktoś z naszej rodzinny lub przyjaciół potrzebuje krwi.

Czego boją się Polacy? Pandemia mniej straszna od cen w sklepach! [BADANIE]

Dawid Wajda porównał oddawanie do krwi do wyborów. Nie idziemy oddawać krew, bo mamy wrażenie, że nasza jedna jednostka krwi nic nie da. To jest błąd, bo taka jednostka potrafi uratować komuś życie. Przypomina również że krew jest bardzo ważna, samo oddawanie nie boli i warto się wybrać. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.