Rozsypywanie prochów, użyźnianie ziemi - czy jesteśmy gotowi na nowe formy pochówku zmarłych?

i

Autor: canva.com Rozsypywanie prochów, użyźnianie ziemi - czy jesteśmy gotowi na nowe formy pochówku zmarłych?

Rozsypywanie prochów, użyźnianie ziemi - czy jesteśmy gotowi na nowe formy pochówku zmarłych?

2021-10-29 13:40

Samorządy alarmują - na cmentarzach zaczyna brakować miejsc, mimo że coraz częściej ludzie decydują się na kremację. Czy to czas aby pomyśleć o nowych formach pochówku i np. pozwolić na pogrzeby na prywatnych posesjach? Czy to byłoby etyczne? Tym tematem zajął się Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe.

Rozsypywanie prochów, użyźnianie ziemi - czy jesteśmy gotowi na nowe formy pochówku zmarłych? Jako że zbliża się pierwszy listopada, będziemy odwiedzać groby naszych bliskich, to właśnie dziś o grobach, cmentarza i pogrzebach. Wiele samorządów już od dawna alarmuje, że na cmentarzach zaczyna być ciasno. Zastanowimy się więc, czy nie warto zmienić prawa tak, żeby zliberalizować sprawy pogrzebów. Pochówek nie na cmentarzu tylko w ogródku, sadzie, albo przechowywanie urny z prochami na kominku w domu. Takie rzeczy znamy z amerykańskich filmów, być może one niebawem i do nas przywędrują. Są też inne, dla wielu mocno kontrowersyjne sposoby żegnania bliskich. Przecież nie tak dawno w stanie Waszyngton w USA, pozwolono na kompostowanie zwłok, czyli przerabianie zmarłych na nawóz. Takie rzeczy dzieją się na świecie, pytanie czy i u nas przyjdzie czas na takie zmiany.

Roksana Węgiel w zjawiskowym wykonaniu utworu Korona na żywo w SuperNova LIVE

Roksana Węgiel wywołała ciarki akustycznym wykonem Przyjdź po mnie

Rozsypywanie prochów, użyźnianie ziemi - czy jesteśmy gotowi na nowe formy pochówku zmarłych?

Tym tematem zajął się Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił Monikę Falej posłankę Lewicy oraz dr Kazimierza Szałata, etyka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Falej uważa, że zmiana formy pochówku jest już w mentalności Polek i Polaków mocno ukorzeniona. To, co zrobiła pandemia, czyli przyspieszyła proces myślenia o tym, że można inaczej też chować osoby bliskie, daje tą przestrzeń na to, że jest po prostu możliwość, żeby ta ustawa znalazła uznanie wśród posłów i posłanek. W moim nowym projekcie chodzi między innymi o to, żeby była możliwość rozsypywania prochów, na terenach publicznych i prywatnych. Wychodzę z założenia, jeśli ktoś już myśli o pochówku i powie, że chce być pochowana na przykład w bio urnie to moim zdaniem bliscy powinny to uszanować.

SuperNova LIVE: kolejne wideo z koncertu Ani Wyszkoni - artystka tak rozgrzewała się przed wykonem [KULISY]

Szałata uważa, że ciało udzie nie jest materiałem. Nie może być przedmiotem handlu. Byłaby to zwykła prostytucja. Nie handlujemy organami, ale możemy je oddać. Przekazujemy je w darze, ale nie można handlowiec częściami ciała. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Listen to "Rozsypywanie prochów, użyźnianie ziemi - czy jesteśmy gotowi na nowe formy pochówku zmarłych? Supernova w samo południe" on Spreaker.