egzamin, książka

i

Autor: pixabay.com

Przykładowa matura ustna z polskiego 2023 - pytania jawne, wypowiedzi, gotowce

2023-05-16 8:19

Matura ustna po dwóch latach przerwy, powróciła na salony z nowymi zasadami. Ma być łatwiej, ale czy faktycznie tak będzie? Uczniowie nie wiedzą czego tak właściwie spodziewać się na ustnych egzaminach. Jak wygląda ustna matura z polskiego? Podpowiadamy!

Matura ustna w 2023 roku, to zaskoczenie dla wielu uczniów. Po dwóch latach przerwy związanej z pandemią koronawirusa, egzamin dojrzałości wrócił na salony i jest nie lada wyzwaniem dla młodzieży. Nie ma się co dziwić, w końcu nie wiedzą na czym stoją i nie mogą nawet posiłkować się przykładowymi maturami ustnymi z ubiegłego roku, bo wówczas nie miały miejsca. Jak w takim razie wygląda egzamin ustny? Czy matura ustna jest obowiązkowa? Odpowiedź jest prosta. Matura ustna zarówno z języka polskiego, jak i języka obcego nowożytnego jest obowiązkowa i trwa około 30 minut. Co ciekawe, egzamin oprócz niejawnych pytań z zakresu literatury, kultury i języka, obejmuje także pytania jawne, z którymi uczeń powinien zapoznać się przed maturą.

ZOBACZ TAKŻE: Matura 2023 - harmonogram. Kiedy i o której godzinie są matury?

Matura 2023 - rady i patenty dla maturzystów #EwelinaPyta

Matura ustna język polski 2023 - gotowiec

Jak wygląda matura ustna z polskiego? Egzamin ustny trwa do 30 minut i niestety nie znajdziemy żadnych gotowców w internecie. Egzamin ustny składa się z dwóch części. W pierwszej nastąpi losowanie zadania składające się z polecenia i odnoszącego się do niego tekstu kultury. Następne uczeń będzie miał za zadanie opracować dłuższą wypowiedź monologową, a po przygotowaniu wygłosi ją przed przedmiotowym zespołem egzaminacyjnym. Ważne jest by zrobić na komisji wrażenie na początku i na końcu swojej wypowiedzi, ponieważ wtedy mogą dobrze zapamiętać to, co osoba zdająca do nich mówi. Na maturzystę będą czekać również pytania jawne, dotyczące lektur obowiązkowych.

ZOBACZ TAKŻE: Jak wygląda matura ustna z polskiego? Ile trwa egzamin?

Matura ustna język polski 2023 - pytania jawne

Pytania jawne na egzamin ustny z języka polskiego, zostały ograniczone z 227 do 110. Maturzysta podczas matury ustnej losuje zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Pierwsze z nich dotyczyć będzie jednej z lektur obowiązkowych i pochodzić będzie z puli pytań jawnych. Drugie związane będzie z zagadnieniami literatury, kultury, języka, nie będzie wcześniej znane zdającemu, może zawierać również tekst literacki, tekst kultury, tekst ikonograficzny lub jego fragment. W galerii poniżej znajdziecie wszystkie przykładowe pytania jawne do matury z języka polskiego 2023.

Szybka powtórka z lektur do egzaminów.

Posłuchaj podcastu ze streszczeniami:

Listen to "Jan Kochanowski - Odprawa posłów greckich" on Spreaker.