śnieżyca, śnieg

i

Autor: canva

POGODA

Przed nami silna śnieżyca. Spadnie nawet 30 cm śniegu! Gdzie będzie najgorzej?

2023-12-01 11:08

30 cm śniegu?! To wszystko jest możliwe! Zima nie daje za wygraną i lada moment Polska "utonie" w śniegu. Wszystko przez silne śnieżyce, które zawitają do naszego kraju. Gdzie będzie najgorzej? Przed nami niespokojny koniec tygodnia, szczególnie w południowej i południowo-wschodniej Polsce.

Mimo iż kalendarzowa zima dopiero na horyzoncie, to już na własnej skórze możemy poczuć jej aurę. Przed nami niespokojny koniec tygodnia i silne śnieżyce, które mogą spowodować utrudnienia na drogach, dlatego trzeba zachować czujność i rozwagę. Wszystko przez wilgotny niż, który lada moment przybędzie do nas z południa Europy i przyniesie intensywne opady śniegu. Niż ma oddzielać dwie skrajne masy powietrza. Po jego zachodniej stronie będzie płynąć arktyczny ziąb, zaś po wschodniej będzie czuć duże ciepło i krótkotrwały powiew wiosny. W związku z tym niewykluczone, że w piątek i sobotę 1 i 2 grudnia nad Polską ciepła zderzy się ciepło z zimnem, co w konsekwencji przyniesie bardzo intensywne opady śniegu, a nawet deszczu marznącego. Gdzie będzie najgorzej?

ZOBACZ TAKŻE: Kapuśniak na wigilijnym stole? W tym kraju to podstawa! Jakie potrawy jada się w Polsce i na całym świecie?

Mateusz Morawiecki nie ma V-DOLCÓW?! Takim językiem mówi dziś młodzież #EwelinaPyta

Polsce może zagrozić silna śnieżyca!

Według synoptyków w pierwszych dniach grudnia, zima pokaże swoje prawdziwe oblicze. Miejscami może spaść nawet od 15 do 30 cm śniegu! Gdzie będzie najgorzej? Niespokojna noc zapowiada się z piątku na sobotę i sobota, a także noc z soboty na niedzielę. Według wstępnych prognoz pogody, w nocy z piątku na sobotę padać ma przede wszystkim w Sudetach i w pasie od Opolszczyzny po Podkarpacie, a także na południu województwa lubelskiego. Groźnie zapowiada się też na Pogórzu Karpackim, gdzie śnieg zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz powodując gołoledź.

W sobotę 2.12 w ciągu dnia mieszkańcy Polski będą odczuwać lekki mróz, natomiast gęsty śnieg spadnie w woj. opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. Niewykluczone jest także, że śnieg sypnie na południu Mazowsza i na Dolnym Śląsku. Uważać muszą także mieszkańcy południowo-wschodniej Polski, ponieważ tam prognozowany jest groźny deszcz marznący. Kiedy zatem przestanie padać i zrobi się spokojniej? Ze wstępnych prognoz pogody wynika, że śnieg zacznie słabnąć dopiero w niedzielę 3 grudnia.

ZOBACZ TAKŻE: Co zrobić żeby śnieg nie przyklejał się do łopaty? Ten trik ułatwi ci życie!

Czwartkowy test z geografii. Miejsca na Ziemi, które kojarzą się z zimą!

Pytanie 1 z 10
1. Miasto, które często jest zwane "polskim biegunem zimna", to: