biuro

i

Autor: pixabay.com

Pracowniczy plan kapitałowy - czy warto? Do kiedy można zrezygnować z PPK?

2023-03-14 9:37

Pracownicze plany kapitałowe pozwalają gromadzić pracownikom oszczędności, jednak wzbudzają wiele kontrowersji i osób między 18, a 55. rokiem życia poszukują informacji jak zrezygnować z PPK. Najważniejszy informacje na temat systemu oszczędzania, znajdziecie w tym artykule.

Pracowniczy plan kapitałowy, czyli tak zwany PPK to system oszczędzania dla pracowników, realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz z państwem. Służy systematycznemu gromadzeniu oszczędności przez uczestników z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez nich 60. roku życia. PPK obejmowani są pełnoletni zatrudnieni pracujący na umowy, od których odprowadzane są obowiązkowe składki emerytalno-rentowe. Warto również wiedzieć, że osoby w wieku 18-55 lat trafiają do pracowniczego planu kapitałowego "z automatu", natomiast ci którzy ukończyli 55. rok życia i nie ukończyły 70. lat umowy o prowadzenie PPK zawiera się wyłącznie na ich wniosek.

W związku z wprowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych, Polacy zastanawiają się czy można zrezygnować z PPK? Oczywiście jest taka możliwość poprzez podpisanie specjalnej deklaracji, którą następnie należy przekazać podmiotowi zatrudniającemu. Jak to zrobić? Jak zrezygnować z PPK?

PPK - plusy i minusy

PPK - ile pobierają?

Ile pobiera się na PPK? Jak obliczyć wynagrodzenie uczestnika PPK? Jak czytamy w internecie, wysokość wpłat podstawowych jest określona przez art. 26 oraz art. 27 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych i wynosi 2% wynagrodzenia w przypadku wpłat finansowanych przez pracownika, a także 1,5% wynagrodzenia dla wpłat finansowanych przez pracodawcę.

ZOBACZ TAKŻE: PIT 2023 - do kiedy pracodawca musi wysłać podatnikom? Jest data!

Rezygnacja z PPK - wzór

Rezygnacja z PPK jest możliwa i trzeba to robić jak najszybciej! Osoby w wieku 18-55 lat, które trafiają do pracowniczego planu kapitałowego "z automatu", muszą podpisać i przekazać podmiotowi zatrudniającemu specjalną deklarację, którą bez problemu można znaleźć na stronie www.biznes.gov.pl. Za jakiś czas można oczywiście zmienić zdanie i do powrócić do systemu. Polacy zastanawiają się również do kiedy można zrezygnować z PPK? Jak czytamy na oficjalnej stronie Moje PPK:

- Ponowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK najwcześniej można złożyć 1 marca w roku, w którym przypada tzw. ponowny autozapis. Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, złożona zarówno przez uczestnika PPK, jak i osobę zatrudnioną niebędącą uczestnikiem tego programu, zachowuje bowiem ważność tylko do ostatniego dnia lutego roku, w którym następuje tzw. ponowny automatyczny zapis do PPK.

Sonda
Korzystasz z PPK?