Wielkanoc

i

Autor: pixabay.com

Święta Wielkanocne 2023 - kiedy wypadają? Kiedy jest Wielkanoc?

2023-04-08 8:25

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Wielu osobom kojarzą się z wiosną, święceniem pokarmów i kolorowymi pisankami. Kiedy wypada Wielkanoc w 2023 roku? Kiedy zaczyna się Wielki Post i ile trwa? Najważniejsze informacje na temat Świąt Wielkanocnych, znajdziecie w poniższym artykule.

Spis treści

  1. Wielkanoc 2023 - DATA
  2. Wielki Post 2023 - ile trwa?

Kiedy jest Wielkanoc 2023? Internauci coraz częściej poszukują informacji na ten temat. Wielkanoc to wiosenne święta, które kojarzą się wszystkim z kolorowymi pisankami, rodzinnymi spotkaniami, żonkilami, wiosną, baziami i święconką. Mimo kolorowych dekoracji i pysznych dań, które lądują podczas świąt na stole, Wielkanoc to bez żadnego ale najważniejsze święta w życiu każdego katolika. Święta Wielkanocne zostały ustanowione na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Podczas ich trwania najpierw rozważa się mękę Jezusa Chrystusa, natomiast pod koniec Wielkiego Tygodnia wierni celebrują jego Zmartwychwstanie. Jak Wielkanoc wypada w 2023 roku? Kiedy rozpoczyna się Wielki Post i ile trwa? To trzeba wiedzieć!

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy jest Niedziela Palmowa 2023 i co symbolizuje? Tradycja, czytania, symbole

Dzień Wiosny na wesoło - czy Polakom przeszkadza zmiana czasu? #EwelinaPyta

Wielkanoc 2023 - DATA

Kiedy jest Wielkanoc 2023? Data nie jest żadną tajemnicą! Wielkanoc 2023 przypada w niedzielę 9 kwietnia. Dzień później obchodzony jest Poniedziałek Wielkanocny, który w Polsce nazywany jest lanym poniedziałkiem. Warto wiedzieć, że Zmartwychwstanie Pańskie każdego roku jest wyznaczane według ustalonych reguł. Data ta ma związek z wiosennymi fazami Księżyca, dlatego Wielkanoc wypada zawsze pomiędzy 22 marca, a 25 kwietnia.

ZOBACZ TAKŻE: Zwyczaje wielkanocne w Polsce dawniej i dziś. Te tradycje trzeba znać!

Wielki Post 2023 - ile trwa?

Ile trwa Wielki Post w 2023 roku? Wielkanoc poprzedzona jest okresem Wielkiego Postu, który trwa łącznie 40 dni. To czas wyciszenia, pokuty i nawrócenia. Oprócz tego wierni powstrzymują się od hucznych zabaw i w wyciszeniu pracują nad swoim wnętrzem. Wielki Post zawsze rozpoczyna się w Środę Popielcową, która w 2023 wypada 22 lutego. Okres ten kończy się natomiast w Wielką Sobotę, czyli 8 kwietnia 2023 roku.

Sonda
Który dzień świąt wielkanocnych jest Twoim ulubionym?