Ponad połowa Polaków nie czytała w ciągu ostatniego roku żadnej książki

i

Autor: canva.com Ponad połowa Polaków nie czytała w ciągu ostatniego roku żadnej książki

Ponad połowa Polaków nie czytała w ciągu ostatniego roku żadnej książki

2021-10-20 13:13

Ostatnie badania Biblioteki Narodowej pokazały, że 42% Polaków zadeklarowało, że w ostatnim roku przeczytało przynajmniej jedną książkę. To dużo czy mało? Jak wygląda dziś czytelnictwo w Polsce oraz dlaczego Polacy nie czytają masowo książek? Na te pytania odpowiedzi poszukał Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe.

Ponad połowa Polaków nie czytała w ciągu ostatniego roku żadnej książki. Ostatnie badania Biblioteki Narodowej pokazały, że 42% Polaków zadeklarowało, że w ostatnim roku przeczytało przynajmniej jedną książkę, patrząc na wyniki badań, to najwyższy wynik od 6 lat. Problem w tym, że w takim razi ponad połowa Polaków nie przeczytała żadnej książki. I tu nasuwają się kolejne pytania na przykład dlaczego Polacy nie czytają masowo książek? Jak twierdzą specjaliści najczęściej czytają ci, którzy się kształcą w szkołach i uniwersytetach. Niestety jest wiele innych konkurencyjnych zajęć, które dostarczają nam rozrywki. Zamiast czytać książki częściej stawiamy na oglądanie seriali, filmów czy spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

SuperNova LIVE: takiego koncertu jeszcze nie widzieliście. Na naszej scenie Roksana Węgiel!

SuperNova LIVE: Marcin Maciejczak - Jeśli powiem

Ponad połowa Polaków nie czytała w ciągu ostatniego roku żadnej książki

Artur Jarząbek postanowił poruszyć ten temat w swoim programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił Dr habilitowanego Romana Chymkowskiego z Biblioteki Narodowej oraz redaktor naczelną wydawnictwa HARDE Magdalenę Mazur. Chymkowski uważa że w perspektywie wyników z ostatnich lat można powiedzieć że jest to nieznaczny wzrost, ale biorą pod uwagę jak było jeszcze wcześniej około 2000 roku to jest to raczej średni wynik. Biorąc pod uwagę to jak wygląda ten wskaźnik w innych krajach to też wielkiego optymizmu tutaj raczej nie należy mieć.

Słuchasz muzyki w samochodzie? Uważaj, bo OD TERAZ może grozić za to MANDAT!

Mazur stwierdziła, że wolałaby, żeby te najnowsze wyniki były, chociażby takie jak te z 2000 roku, czyli 54 procent. Uważam, że nie ma złych książek, trzeba ludzi przekonywać, że przeczytanie każdej książki, czy to jest kryminał, powieść obyczajowa czy uwaga erotyczna to jest dobry sposób spędzania czasu. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj Ponad połowa Polaków nie czytała w ciągu ostatniego roku żadnej książki Supernova w samo południe