Polityk chce zmniejszenia liczby szpitali w Polsce. Czy w czasach pandemii to dobra decyzja?

i

Autor: canva.com

Czy w Polsce jest za dużo szpitali? Burza po słowach polityka

2021-09-03 13:09

Tomasz Grodzki w czasie Campusu Polska Przyszłości w debacie, w której uczestniczył stwierdził, że Polska powinna zmniejszyć liczbę szpitali, w zamian placówki byłyby lepiej doposażone. Taki system sprawdza się w Danii. Czy w czasach pandemii Polska powinna zlikwidować kilka szpitali?

Czy w Polsce jest za dużo szpitali? Burza po słowach polityka. W Polsce mamy prawie tysiąc szpitali, powinno być 130. Powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jego zdaniem taki system sprawdza się w Danii, tam na 6 milionów mieszkańców przypada 16 placówek. W porównaniu do Polski, Dania jest siedmiokrotnie mniejsza pod względem terytorialnym. Marszałek uważa że w wielu polskich szpitalach brakuje personelu. Jak stwierdził jeden z internautów na co dzień mieszkający w Danii w wyniku tej reformy dostęp do usług medycznych dla obszarów wiejskich drastycznie spadł, nie jest to aż tak odczuwalne bo Dania to w większości duże aglomeracje dużo lepsza infrastruktura drogowa i większa ilość śmigłowców medycznych. Duńczyków po prostu na to stać żeby wykonać 9 razy więcej lotów operacyjnych niż w Polsce.

Koniec z nienawiścią na Twitterze. Portal będzie blokował agresywnych użytkowników

Bartosz Kurek ostrzega przed najtrudniejszym rywalem w ME 2021

Czy w Polsce jest za dużo szpitali? Burza po słowach polityka

Tym tematem postanowił zająć się Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe. Do debaty zaprosił Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasza Jankowskiego oraz Posła PiS, wiceprzewodniczącego sejmowej komisji Zdrowia Bolesława Piecha. Jankowski uważa, że ta dyskusja pokazuje, że jak polityka miesza się w sprawy ochrony zdrowia wtedy nikomu nie wychodzi to na dobre. Pamiętam, jak w 2018 roku minister Szumowski rozpoczynał debatę wspólnie dla zdrowia jednym z efektów tej debaty była rekomendacja zmniejszenie liczby szpitali. Eksperci mówili wtedy, a były to czasy po proteście rezydentów mówili wtedy o zmniejszeniu liczby szpitali do 200. W 2018 roku eksperci podawali ministrowi receptę na uzdrowienie systemu.

SZKOŁA ZAMKNIĘTA z powodu zakażenia koronawirusem?! Jest pierwszy przypadek zarażenia wśród uczniów [3.09.21]

Piecha powiedział, że w naszych polskich warunkach rzeczywiście taka sytuacja byłaby skrajnie nieodpowiedzialna. Raz, że taka liczba szpitali spowodowałaby utrudniony dostęp pacjentów do odpowiednich zabiegów i leczenia. Nie mamy takich szpitali, trzeba by było je wszystkie wybudować to są bardzo kosztowne inwestycje. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj Czy w Polsce jest za dużo szpitali? Burza po słowach polityka Supernova w samo południe