Czym właściwie są Pracownicze Plany Kapitałowe?

i

Autor: canva.com Czym właściwie są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Polacy bez emerytur? Czy PPK to porażka rządzących?

2021-05-27 12:48

Polski Rząd planował, że do PPK przystąpi 75 procent Polaków. Według statystyk z 6,4 mln pracowników, którzy mieli jako pierwsi możliwość skorzystania z Pracowniczych Planów Kapitałowych, zdecydowało się tylko 1,65 mln. Co poszło nie tak?

Co z naszymi emeryturami? Czy PPK to porażka? PPK Jest to nowy system długoterminowego oszczędzania na emerytury, który został oficjalnie uruchomiony 1 lipca 2019 roku. Najpierw został wdrożony w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników. Następnie firmy średnie, małe a ostatni etap od 1 stycznia 2021 r. objął mikroprzedsiębiorstwa oraz pracowników administracji publicznej. Składki w PPK wpływają z trzech źródeł. Wpłaty pochodzą od pracownika, pracodawcy oraz Skarbu Państwa. W podstawowym wariancie domyślnie na PPK z naszego wynagrodzenia będzie przekazywane 2%. Nasz pracodawca ma obowiązek przekazać na to konto dodatkowe półtora procent. Dopłaty ze skarbu państwa to trzecie źródło, każdego roku państwo ma dopłacić dodatkowe 240 zł.

Zjawiskowe OBŁOKI SREBRZYSTE powracają! Co to takiego i kiedy można je zobaczyć?

Jan Tomaszewski o przyjeździe WAGs na kadrę: Czy Lewandowski nagle pójdzie pić alkohol z żoną? | Futbologia

Czy PPK to porażka?

Artur Jarząbek podjął się tego tematu w swoim programie SuperNova w samo południe. Do dyskusji zaprosił prezesa portal PFR Roberta Zapotocznego oraz prezydenta centrum im. Adama Smitha Andrzeja Sadowskiego. Zapotoczny przekonuje, że oszczędzając w PPK zarabiamy trochę mniej, ale dokłada się też nasz pracodawca. Zostając w PPK osobie zarabiającej 5 tys. miesięcznie potrącane jest 100 zł i dopłacane 75 zł, nawet jeśli zdecyduję się ona wypłacać co miesiąc te pieniądze, to swoje 100 zł odzyskuję, a dodatkowo z tych 75 zł zostaje jej 50 zł. W ten sposób mamy 50% od swoich pieniędzy, gdzie mamy więcej?

Warszawa prosi rząd o zwrot Szpitala Południowego! Chce otworzyć w nim oddział leczenia pocovidowego

Andrzej Sadowski uważa, że obywatele nie chcą przystępować do PPK, ponieważ program ten już na samym początku swojego istnienia utracił wiarygodność. Żyją w Polsce jeszcze osoby, które pamiętają książeczki oszczędnościowe i na koniec PRL okazało się, że zamiast mieszkania kupimy sobie tylko okucie do drzwi. Jak twierdzą słuchacze Radia SuperNova, inflacja nabrała tempa, a rządzący nie są w stanie przewidzieć wartości pieniądza. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj Polacy bez emerytur? Czy PPK to porażka rządzących?
Sonda
Egzamin ósmoklasisty 2021 język angielski - jak Ci poszło?