Polacy będą mogli sprawdzić, ile zarabia ich sąsiad? Niebawem ma zacząć działać Centralny Rejestr Umów

i

Autor: canva.com Polacy będą mogli sprawdzić, ile zarabia ich sąsiad? Niebawem ma zacząć działać Centralny Rejestr Umów

Polacy będą mogli sprawdzić, ile zarabia ich sąsiad? Niebawem ma zacząć działać Centralny Rejestr Umów

2021-11-18 13:17

Już w przyszłym roku będzie można sprawdzić ile zarabia konkretna osoba pracująca w budżetówce. Niebawem ma zacząć działać Centralny Rejestr Umów. Czy ten pomysł przyniesie nam więcej plusów czy minusów. Tematem zajął się Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe.

Polacy będą mogli sprawdzić, ile zarabia ich sąsiad? Niebawem ma zacząć działać Centralny Rejestr Umów. Będzie to lista konkretnych osób zatrudnionych w budżetówce, a obok będzie wyszczególnione, ile taka osoba zarabia. Pytanie, czy to wszystko nie narusza naszego prawa do prywatności? W tym gronie znajdują się na przykład nauczyciele. Chodzi o wszystkich pracowników, którzy pieniądze dostają od państwa. No i tu rodzi się też pytanie, czy to nie jest pierwszy krok do powszechnej jawności zarobków. Ciekawe czy za jakiś czas, wszyscy będziemy musieli przyznawać się do tego, ile zarabiamy. Rejestry zaczęły funkcjonować w praktyczny sposób w odniesieniu do umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych z podmiotami wykonującymi rożnie zadania na rzecz administracji państwowej.

SuperNova LIVE: wyjątkowy koncert Magdy Beredy coraz bliżej. Kiedy i o której?

SuperNova LIVE: zmysłowe wykonanie utworu Oczy szeroko zamknięte Ani Wyszkoni

Polacy będą mogli sprawdzić, ile zarabia sąsiad? Niebawem ma zacząć działać Centralny Rejestr Umów

Artur Jarząbek postanowił poruszyć ten temat w swoim programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił Mirosława Wróblewskiego z biura rzecznika praw obywatelskich oraz redaktora działu opinii Super Expressu Tomasza Walczaka. Wróblewski powiedział, że idziemy w kierunku sytuacji, w której wszyscy będziemy musieli się przed innymi przyznawać, ile zarabiamy. To wynika z dyrektywy Unii Europejskiej o równym wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. Unia zobowiązuje państwa członkowskie, tak żeby pokazać, że ten mechanizm równości sprzyja wyrównaniu wynagrodzenia.

Karpia w wannie nie popływa? Będzie zakaz sprzedaży tych ryb przed świętami?

Walczak uważa, że dzięki temu systemowi pracownicy będą mogli łatwiej walczyć o podwyżki, i to tworzy wspólny front, żeby pracownicy zarabiali godnie. Jeśli trzeba by było, to upubliczniać nie byłoby z tym dla mnie problemu. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Listen to "Polacy będą mogli sprawdzić, ile zarabia ich sąsiad? Supernova w samo południe" on Spreaker.