Scenariusz czwartej fali. Czy będzie lockdown na Lubelszczyźnie?

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Czeka nas TOTALNY paraliż?! W lutym znikną MILIONY pracowników! Te branże są zagrożone [LISTA]

2022-01-24 12:47

Piąta fala pandemii koronawirusa na dobre rozgościła się w Polsce. Liczba zakażeń COVID rośnie lawinowo, rząd zmienia też taktykę w walce z wirusem. Jednak to nie ewentualny lockdown będzie największym problemem. Od lutego możemy spodziewać się kolejek w sklepach czy dłuższego oczekiwania na realizację zleceń. O co dokładnie chodzi?

Piąta fala pandemii: ogromny wzrost zakażeń. Ponad 800 tysięcy osób na kwarantannie

Piąta fala koronawirusa jest już w Polsce - to pewne. W środę odnotowano ponad 50 tysięcy zakażeń - to najwięcej od początku pandemii w naszym kraju. Jednak jak zaznacza resort zdrowia, to jeszcze nie koniec. Prognozowane jest nawet 100 tysięcy zakażeń COVID dziennie. Wszystko przez wariant Omikron. Jego skutki już są widoczne. Tylko w tym tygodniu w Polsce na kwarantannie przebywało już ponad 900 tys. osób. W szpitalach znajduje się 14 018 pacjentów z COVID, w tym 1147 chorych jest podłączonych do respiratorów. A te liczby będą rosnąć.

Wystawa Zwierząt Egzotycznych w bydgoskiej Arenie

Czeka nas TOTALNY paraliż? W Polsce może zabraknąć pracowników

W związku z tak dużą liczbą osób przebywających w szpitalach, w izolacji lub na kwarantannie, Polskę może czekać paraliż. Chodzi o pracowników, którzy nie będą mogli wypełniać swoich obowiązków. O takie możliwości już w połowie stycznia informowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Według jego wyliczeń niemal co trzeci pracownik może być chory, znaleźć się w izolacji lub na kwarantannie. Jak podał TvN24, pismo z takim alertem miało trafić do wszystkich spółek i instytucji, które zarządzają elementami infrastruktury krytycznej państwa.

Business Insider Polska natomiast wskazuje, że już od lutego może w kraju zabraknąć nawet milion pracowników. Problemy wystąpią także w marcu. Dodajmy, że jeśli kwarantanna obejmie dziecko, to w domu pozostanie też jedno z rodziców. Nie wszystkie obowiązki można wykonywać zdalnie. A to wiązać się będzie z kolejkami w sklepach, dłuższym oczekiwaniem na zamówienia ze sklepów internetowych, na obiad w restauracji. Gdzie jeszcze będą występować problemy? Wskazano pięć głównych branż:

  • usługi - np. gastronomia, fryzjerzy, kosmetyczki
  • budowlanka
  • transport
  • handel
  • produkcja

Piąta fala pandemii: czy wrócą obostrzenia?

Czy w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń powrócą w Polsce obostrzenia? Pierwsze zmiany w walce z pandemią rząd ogłosił już w miniony piątek. Pracownicy administracji zostali wysłani na pracę zdalną - choć nie objęło to wszystkich urzędów. Zostanie też skrócona kwarantanna - z 10 do 7 dni. W wybranych aptekach będzie można też bezpłatnie wykonać test na COVID-19.

Zdajemy sobie sprawę, że jeżeli będzie 40-60 tys. zakażeń, nakładanie izolacji i kwarantann na długie dni, tak naprawdę doprowadziłoby do lockdownu w gospodarce, bo ludzie nie byliby obecni w pracy – powiedział szef MZ Adam Niedzielski na temat skrócenia kwarantanny.

Póki co, o nowych obostrzeniach cisza. W miniony wtorek rząd spotkał się z przedstawicielami opozycji. Nie zostały jednak wyłonione żadne konkrety. Wciąż trwają prace nad tzw. ustawą Hoca. Pojawiły się jednak głosy, że może zostać wprowadzona inna ustawa. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Pracodawca pozwie do sądu niezaszczepionego pracownika? Będzie nowy projekt rządu

Pensje w sieciach handlowych 2022. Ile zarobić można w Lidlu, Biedronce, Netto?

Źródło: Kolejki w sklepach i problem z realizacją zleceń. W lutym z gospodarki znikną MILIONY pracowników!