Morwa biała to roślina o azjatyckim rodowodzie. Pierwotnie występowała w Chinach i Japonii. Dziś drzewka morwy białej są uprawiane w najróżniejszych zakątkach świata, w tym także i w Polsce. Owoce morwy białej wyglądem przypominają maliny lub jeżyny. Mają strukturę gronową i delikatny, słodki smak, dzięki czemu idealnie nadają się na przetwory.
Suszone owoce morwy to prawdziwy przysmak, który można jeść jako samodzielną przekąskę lub dodawać do musli, owsianek czy jogurtu. W obu postaciach morwa jest prawdziwą bombą witamin i mikroelementów, a dodatkowo działa leczniczo na wiele schorzeń i chroni organizm przed rozwojem groźnych chorób. Właściwości tej rośliny są znane od wieków. Owoce wykorzystywano jako źródło energii i lek na słaby wzrok, a także... jako środek słodzący w kuchni.
Dziś wiemy, że zarówno świeża i suszona morwa to remedium na cukrzycę, świetny środek wspierający odchudzanie, cenne źródło antyoksydantów, a także środek moczopędny. Jak współcześnie prozdrowotny i kulinarny potencjał morwy? Podpowiadamy.
Świeże owoce morwy białej
Sezon na świeżą morwę pojawia się pod koniec lipca. Warto wtedy jeść jej jak najwięcej, bo to bardzo cenne źródło witaminy C, żelaza, wapnia i błonnika. Soki, dżemy, marmolady i desery na bazie owoców morwy zachwycą nawet wybrednych smakoszy. Bogactwo antyoksydantów pozwala uchronić organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i zapobiega powstawaniu i rozwojowi komórek nowotworowych.
Suszone owoce morwy białej
Choć to ten sam owoc, dzięki procesowi suszenia zyskuje wyjątkowe walory smakowe. Koneserzy przyznają, że suszona morwa ma słodki, karmelowy smak i miękką, ciągnącą się konsystencję. To świetna przekąska dla osób dbających o linię, bo stanowi doskonały zamiennik niezdrowych i tuczących słodkości.
Suszone owoce to cenne źródło żelaza, miedzi i chromu - pierwiastków, które wzmacniają organizm i wspierają działanie układu immunologicznego. W suszonej morwie znajdziemy też flawonoidy - związki o działaniu przeciwutleniającym i antybakteryjnym. Ten słodki i zdrowy przysmak ma także dużo błonnika, który zapewnia sytość na długi czas i usprawnia perystaltykę jelit.
Herbata z morwy białej - dlaczego warto ją pić?
Źródłem cennych składników odżywczych są także liście morwy białej, z których można przyrządzać zdrowy napar. Herbata z morwy białej to skarbnicą białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin z grupy B, witaminy C, beta-karotenu i witaminy PP. Napar z tej rośliny wspiera odchudzanie, obniża poziom cukru we krwi i usprawnia trawienie. Należy jednak pamiętać, że zalecana dzienna ilość spożycia to dwie filiżanki. Najlepiej pić herbatę z morwy 30 minut przed posiłkiem - dzięki temu osiągniemy najlepsze efekty.