zima, auto

i

Autor: pixabay.com

Ogromny mandat za nieodśnieżony samochód. Za co można srogo zapłacić zimą 2022?

2022-12-15 8:26

Zima zaskoczyła kierowców w drugi weekend grudnia. Niż Brygida spowodował paraliż na drogach i mimo iż astronomiczna zima dopiero przed nami, to już mogliśmy poczuć jej prawdziwy powiew. W związku z obfitymi opadami śniegu, warto zapoznać się z mandatami. Za co można dostać mandat zimą 2022? To warto wiedzieć!

Spis treści

  1. Nieodśnieżone auto mandat art
  2. Mandat za drift na śniegu

Nieodśnieżone auto może skutkować mandatem. Ile wynosi mandat za nieodśnieżony samochód w 2022 roku? Zima 2022 zaskoczyła kierowców. W związku z Niżem Brygida, który przyniósł obfite opady śniegu, na drogach zrobił się prawdziwy armagedon. Kierowcy mieli trudności z poruszaniem się nawet po głównych drogach, ponieważ odśnieżarki nie nadążały zmiatać z ulic śniegu, który ciągle padał szczególnie w weekend 10-11 grudnia. Mimo iż kalendarzowa zima 2022 rozpoczyna się dopiero 22 grudnia, to wiele osób już spotkało się z jej prawdziwym obliczem. W związku z tym wiele osób zastanawia się jaki mandat można dostać zimą? Policjanci co roku przypominają o przestrzeganiu ograniczeń prędkości, ale także o niebezpieczeństwach, które przynosi zima właśnie kierowcom. Jeśli nie chcesz dostać mandatu zimą 2022, musisz wiedzieć na co warto uważać!

Czy Polacy znają ich twarze? - Ewelina pyta i nie błądzi #3

Nieodśnieżone auto mandat art

Ile wynosi mandat za nieodśnieżony samochód? Jazda na tak zwanego "bałwana" w 2022 roku może być naprawdę kosztowna i mówi o tym między innymi art. 66 ust. 1 i 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Co ciekawe za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi mandat w wysokości do 3 tys. złotych i aż 12 punktów karnych. Dodatkowo kierowca może dostać mandat zimą 2022:

  • za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem (od 100 do 300 zł)
  • za nieodśnieżenie tablicy rejestracyjnej (500 zł i 3 pkt. karne)
  • za jazdę na "czołgistę", czyli wtedy gdy kierowca porusza się samochodem, z niewielką szparą wydrapaną w oblodzonej szybie (do 3000 zł)
  • za nieodśnieżenie reflektorów lub szyb (od 50 do 200 zł)
  • za zasłonięcie świateł i urządzeń sygnalizacyjnych (300 zł i 3 pkt. karne)
  • za oddalenie się kierowcy od auta z uruchomionym silnikiem (50 zł)
  • za pozostawienie włączonego silnika podczas postoju w obszarze zabudowanym (100 zł) + jeśli taki postój zostanie uznany za naruszenie norm związanych z emisją spalin i powodowaniem hałasu (od 20 do 300 zł).

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy przestanie padać śnieg 2022? Czeka nas siarczysty mróz!

Mandat za drift na śniegu

Ile wynosi mandat w 2022 roku za tzw. "tanie bokiem"? Zgodnie z art. 19 Kodeksu drogowego kierowca ma jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem. Wprowadzanie auta w poślizg można uznać za złamanie tego przepisu, nawet przy niewielkich prędkościach. Za takie wykroczenie grozi mandat od 20 do 300 zł.

Sonda
Dostałeś kiedyś mandat za kierownicą?