noc

i

Autor: pixabay.com

KALENDARZ

Kiedy przypada najkrótszy dzień w roku 2023? Wiemy ile trwa i od kiedy przybywa dnia

2023-12-23 9:22

Grudzień kojarzy się wszystkim z prawdziwą zimą, a także ze świętami Bożego Narodzenia. W związku z tym nie da się nie zauważyć, że wielkimi krokami nadchodzi najkrótszy dzień w 2023 roku. Kiedy jest i ile trwa? Dlaczego tak się dzieje i skąd wzięła się ta nazwa? Najważniejsze informacje na temat najkrótszego dnia w roku, znajdziecie w artykule poniżej.

Najkrótszy dzień 2023 roku zbliża się wielkimi krokami. Kiedy jest? Ile trwa najkrótszy dzień w 2023 roku w Polsce? Grudzień to piękny miesiąc, podczas którego można odczuć powiew prawdziwej zimy. Pierwszy obfity śnieg, mróz, a także wisząca w powietrzu magia, zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo dni są coraz krótsze, co można zauważyć już około godziny 15-stej, gdy na ulicach zapalają się latarnie, a niebo staje się coraz bardziej ciemne. W związku z tym, śmiało można powiedzieć, że nadchodzi najkrótszy dzień w 2023 roku, który wypada dokładnie w pierwszy dzień astronomicznej zimy. Słońce góruje wtedy w zenicie w zwrotniku Koziorożca na półkuli północnej. Warto również wiedzieć, że w tym momencie wypada także przesilenie zimowe, dlatego możemy odczuwać różne dolegliwości. Kiedy jest i ile trwa najkrótszy dzień w 2023 roku?

Sonda Świąteczna - Ewelina pyta i nie błądzi #5

Od kiedy przybywa dnia? [DATA, GODZINA]

Kiedy przypada najkrótszy dzień w roku? To warto wiedzieć. Najkrótszy dzień w 2023 roku, wypada pierwszego dnia astronomicznej zimy, czyli zaczyna się 22 grudnia w piątek. Dzień potrwa wtedy zaledwie 7 godzin i 39 minut. Jak łatwo można obliczyć, najdłuższa noc w roku potrwa około 16,5 godziny. Po tej dacie każdy kolejny dzień będzie dłuższy, natomiast zmrok będzie zapadał coraz później. Cieszycie się?

ZOBACZ TAKŻE: Ferie 2024 - WSZYSTKIE WOJEWÓDZTWA. Kiedy wypadają ferie w przyszłym roku?

Sonda
Która pora roku jest Twoją ulubioną?