adwent, wieniec

i

Autor: pixabay.com

kalendarz

Od kiedy zaczyna się adwent w tym roku? Czas trwania i tradycje związane z tym okresem

2023-12-01 8:15

Druga połowa roku trwa, a przed nami Święta Bożego Narodzenia. Zanim jednak usiądziemy przy wigilijnym stole czeka nas adwent, czyli bardzo ważny czas podczas którego oczekuje się na przyjście Jezusa Chrystusa. Ile trwa adwent 2023? Kiedy się kończy i zaczyna? Jakie są zwyczaje? To warto wiedzieć.

Od kiedy adwent 2023? Ile trwa post przed Bożym Narodzeniem? Początek adwentu 2023 jest niesamowicie ważny dla wielu osób. To nie tylko otwieranie kalendarzy adwentowych, ale przede wszystkim piękny czas, który poprzedza zimowe Święta Bożego Narodzenia. Nazwa "adwent" pochodzi z łaciny od słowa adventus, co oznacza przyjście. W kościele katolickim jest to okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa w żłobie w Betlejem. Łącznie trwa cztery niedziele, a pierwsza z nich zawsze rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Nieodłącznym symbolem adwentu jest wieniec z czterema świecami, które księża lub kościelni zapalają przed niedzielną mszą w kościele. Do symboli adwentowych zalicza się także lampion, kalendarz adwentowy, a także fioletowy kolor szat duchownych w kościele. Adwent to także wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w piątki oraz wyciszenie się. Kiedy wypada adwent 2023 i ile trwa?

Sonda Świąteczna - Ewelina pyta i nie błądzi #5

Adwent 2023 - DATA

Wiele osób zastanawia się od kiedy zaczyna się adwent w tym roku. To bardzo ważna data, dlatego warto ją zapamiętać. Co roku rozpoczyna się w niedzielę po święcie Chrystusa Króla, a w 2023 nastąpi to w niedzielę 3 grudnia i zakończy się w Wigilię, czyli niedzielę 24 grudnia. Adwent 2023 trwa przez cztery niedziele i jest to okres, któremu towarzyszą modlitwy podczas porannej mszy świętej poświęconej Matce Boskiej, dawniej określanej jako jutrznia. Dziś msze poranne nazywane są roratami.

ZOBACZ TAKŻE: Co to są roraty? Ile trwają, co oznaczają i o której odprawiane są w kościele?

Sonda
Czy adwent jest dla Ciebie ważnym okresem?