księżyc

i

Autor: canva.com

CIEKAWOSTKA

Nazwy Pełni Księżyca. Wiedziałeś, że w każdym miesiącu Srebrny Glob nazywa się inaczej?

2024-03-18 15:55

Pełnia Księżyca od wieków fascynuje ludzi na całym świecie. Jest to magiczny moment, kiedy księżyc osiąga swoją największą jasność i staje się wyraźnie widoczny nocą na niebie. Czy wiesz, że nie każda Pełnia jest taka sama? Dawno temu nasi przodkowie nadawali im różne nazwy, odwołując się często do cykli natury i zjawisk przyrody.

Czy wiesz, że każda Pełnia Księżyca ma swoją nazwę? To dopiero ciekawostka! Pełnia Księżyca jest jednym z najbardziej urzekających zjawisk na niebie. Szczególny zachwyt wzbudza we wszystkich nocą, gdy jego blask otula domy , drzewa i ulice. W tym momencie Księżyc osiąga swoją maksymalną jasność i staje się widoczny na niebie jako duży, jasny krąg. Co ciekawe, jest to rezultat położenia Księżyca w przeciwległej pozycji do Słońca względem Ziemi, co powoduje, że jego powierzchnia jest w pełni oświetlona przez promienie słoneczne. Czy wiedziałeś, że każda Pełnia Księżyca ma swoją własną nazwę? W wielu kulturach co miesiąc nadawano zjawisku nazwę, która nawiązywała do pory roku, zjawiska naturalnego lub fauny i flory.

ZOBACZ TAKŻE: Manifestacje na pełnię Księżyca. Przyciągnij miłość, pieniądze i spokój

Tak kiedyś wyglądała Katarzyna Dowbor! Zobacz jak zmieniła się przez lata ulubienica widzów! | ESKA 2

Nazwy Pełni Księżyca

Wydawałoby się, że pełnia to po prostu pełnia, zjawisko na niebie, jednak okazuje się, że wcale nie! Każda Pełnia Księżyca ma swoją nazwę lub w niektórych przypadkach nawet kilka nazw. Odnoszą się one często do natury, zwierząt oraz do pór roku i co ciekawe, dawno temu wymyślili je Rdzenni Amerykanie i Europejczycy. Oto wszystkie nazwy Pełni Księżyca:

 1. Pełnia Księżyca w styczniu - Pełnia Wilczego Księżyca (inne nazwy: Stary i Lodowy Księżyc)
 2. Pełnia Księżyca w lutym - Pełnia Śnieżnego Księżyca (inne nazwy to: Burzowa lub Głodna Pełnia Księżyca)
 3. Pełnia Księżyca w marcu - Pełnia Robaczego Księżyca (inne nazwy to: Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia, Klonowa lub Sokowa Pełnia Księżyca)
 4. Pełnia Księżyca w kwietniu - Pełnia Różowego Księżyca (inne nazwy to: Pełnia Kiełkującej Trawy, Jajeczna lub Rybna)
 5. Pełnia Księżyca w maju - Pełnia Kwiatowego Księżyca (inne nazwy to Pełnia Zajęcza, Mleczna lub Sadzenia Kukurydzy)
 6. Pełnia Księżyca w czerwcu - Pełnia Truskawkowego Księżyca (inne nazwy to: Gorąca Pełnia, Pełnia Różanego Księżyca)
 7. Pełnia Księżyca w lipcu - Pełnia Koźlego Księżyca (inne nazwy to: Burzowa Pełnia,  Sienna Pełnia)
 8. Pełnia Księżyca w sierpniu - Pełnia Księżyca Jesiotrów (inne nazwy to: Pełnia Zielonej Kukurydzy, Zbożowa i Czerwona)
 9. Pełnia Księżyca w wrześniu - Pełnia Księżyca Plonów (inne nazwy to: Kukurydziany lub Jęczmienny Księżyc)
 10. Pełnia Księżyca w październiku - Pełnia Księżyca Myśliwych (inne nazwy to: Księżyc Podróży i Więdnących lub Obumierających Traw)
 11. Pełnia Księżyca w listopadzie - Pełnia Bobrzego Księżyca (inne nazwy to: Szronowa Pełnia)
 12. Pełnia Księżyca w grudniu - Pełnia Zimnego Księżyca (inne nazwy to: Pełnia Księżyca Długiej Nocy oraz Dębowa Pełnia).
Sonda
Jak na Ciebie wpływa pełnia Księżyca?