Młodzi lekarze będa musieli odpracować darmowe studia? Pomysł na zatrzymanie medyków w kraju

i

Autor: canva.com Młodzi lekarze będa musieli odpracować darmowe studia? Pomysł na zatrzymanie medyków w kraju

Młodzi lekarze będą musieli odpracować darmowe studia? Pomysł na zatrzymanie medyków w kraju

2021-09-30 13:02

Coraz więcej głosów pojawia się w sprawie młodych medyków, którzy zaraz po studiach wyjeżdżają do pracy za granicę. W Polsce studia stacjonarne są bezpłatne, średnia cena płatnych kierunków lekarskich wynosi około 38 tysięcy złotych za rok studiów. Czy lekarze po studiach powinni obowiązkowo pracować jakiś czas w polskiej ochronie zdrowia? Tym tematem postanowił zająć się Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe.

Młodzi lekarze będą musieli odpracować darmowe studia? Pomysł na zatrzymanie medyków w kraju W Polsce brakuje lekarzy. Jednym z powodów jest to, że młodzi medycy, po tym, jak zdobędą u nas wykształcenie, wyjeżdżają za granicę, bo tam zarobią więcej. Czy w takim razie to nie czas, by pomyśleć nad zmianą systemu studiów medycznych w Polsce? Tak aby po studiach młodzi medycy, zamiast wyjeżdżać za granicę, musieli obowiązkowo odpracować czas nauki przez kilka lat. Tak jest na przykład w kilku krajach na zachodzie. Ten pomysł zatrzymania medyków w Polsce powstał już w 2017 roku. Rząd w ten sposób chce sobie radzić z brakami kadrowymi w polskich szpitalach. Specjaliści uważają, że ten pomysł pojawia się zawsze, kiedy pracownicy służby zdrowia, głównie lekarze chcą więcej pieniędzy.

SuperNova LIVE: koncert Marcina Maciejczaka - kiedy i o której oglądać?

Natalia Nykiel zachwyca w utworze Spokój! Zobacz wyjątkowy wykon

Młodzi lekarze będą musieli odpracować darmowe studia? Pomysł na zatrzymanie medyków w kraju

Artur Jarząbek postanowił zając się tym tematem w swoim programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił wiceprezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Tomasza Imiela oraz dziennikarza, publicystę, właściciela serwisu Salon24.pl Sławomira Jastrzębowskiego. Imiela uważa, że to wymaga podejścia systemowego. Jeśli uznamy, że studia w Polsce wymagają odpracowania, to jest decyzja polityczna i wtedy powinna dotyczyć wielu kierunków. Ja jestem temu bardzo przeciwnym i nie rozumiem, dlaczego tylko ta jedna grupa powinna odpracowywać swój kierunek. Jeśli miałoby to dotyczyć tylko medyków, byłoby to bardzo niesprawiedliwe.

Skandaliczne zachowanie nauczycielki. Uderzyła ucznia na lekcji! To nie był pierwszy raz [NAGRANIE]

Jastrzębowski stwierdził, że ten pomysł jest bezpośrednio związany ze strajkiem medyków. Ale chodzi też o to, że to prawo będzie obowiązywać wszystkich, jeśli ktoś studiuje filologię angielską, to będzie musiał iść i nauczać. Trzeba by usiąść z kimś kto ma badania, które pokazują, dlaczego Ci młodzi lekarze chcą wyjeżdżać z kraju. Trzeba się zastanowić co zrobić, żeby Ci młodzi ludzie chcieli tutaj zostawać. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj Młodzi lekarze będą musieli odpracować darmowe studia? Pomysł na zatrzymanie medyków w kraju Supernova w samo południe