Matura bez obowiązkowej matematyki. Czy to możliwe?

i

Autor: canva.com

Matura bez obowiązkowej matematyki. Czy to możliwe?

2021-07-15 13:04

Grupa nauczycieli z Nowego Sącza postanowiła założyć profil na portalu społecznościowym zrzeszająca ludzi którzy są za wycofaniem matematyki z egzaminu maturalnego. Dołączają do niej nie tylko nauczyciele ale również uczniowie.

Matura bez obowiązkowej matematyki. Czy to możliwe? Matematyka jest przedmiotem obowiązkowym od 2010 roku. Grupa nauczycieli z Nowego Sącza postanowiła zająć się ta sprawa. Jak twierdzą nie każdy jest uzdolniony matematycznie. Często bezpośredni wpływ na to, że nie dostajemy się na nasze upragnione studia mają właśnie wyniki z egzaminu z matematyki. Przeciwnicy tej zmiany twierdzą, że już kiedyś podjęto decyzję o zniesieniu matur z matematyki, a skutki tej decyzji odczuwalne są do dziś. Uczniowie często żalą się na brak zrozumienia ze strony nauczycieli, którzy uważają, że matematyka to coś prostego, a jednocześnie nie potrafią w łatwy sposób wyjaśnić jak zrobić dane zadanie. W wielu przypadkach problem ze zrozumieniem matematyki wiąże się również z brakami, które sięgają nawet klas podstawowych.

IO w Tokio 2021: Klepacka pokała wygląd olimpijskiej stołówki. "Jak w kryminale"

Taniec na rurze w miejscu publicznym. To pierwsze takie miejsce w Polsce

Matura bez obowiązkowej matematyki. Czy to możliwe?

Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe postanowił przyjrzeć się bliżej tej sprawie. Do rozmowy zaprosił Sławomira Szczerkowskiego, dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu oraz Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika. Szczerkowski podkreśla, że matematyka jako przedmiot jest oczywiście niepodważalnie istotnym przedmiotem. Rezygnacja z nauczania matematyki nie wchodzi w grę, po stworzeniu naszej grupy na mediach społecznościowych tak to opacznie zrozumiało. My też się z tym zgadzamy, że lekcje matematyki są potrzebne. Chodzi tylko o to, żeby w tym finalnym momencie uczniowie mieli wybór.

Parking w Lesie Kabackim - wojsko chce przeprowadzić ogromną wycinkę na ten cel!

Smolik uważa, że to jest pomysł, który zawiezie nas donikąd. Od 2005 roku matura zastąpiły wyniki egzaminów wstępnych na studia, druga rola matury to potwierdzenia wykształcenie ogolonego. Jest grupa osób, która nie zdała matury z języka polskiego to najlepiej jeszcze zrezygnujmy z tego przedmiotu, to do niczego dobrego nie prowadzi. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.