Maciej Gdula: ludzie wyprowadzeni z równowagi częściej będą sięgać po broń. Czy pistolet powinien być w każdym domu?

i

Autor: LUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS Maciej Gdula: ludzie wyprowadzeni z równowagi częściej będą sięgać po broń. Czy pistolet powinien być w każdym domu?

Maciej Gdula: ludzie wyprowadzeni z równowagi częściej będą sięgać po broń. Czy pistolet powinien być w każdym domu?

2021-09-06 14:26

W Polsce ponownie wraca dyskusja na temat szerszego dostępu do broni palnej. Polityk Lewicy Maciej Gdula uważa, że to jednak nie jest zbyt dobry pomysł, ponieważ ludzie będą częściej sięgać po pistolet. Czy w naszym kraju powinna zostać wprowadzona ustawa, która ma na celu szerszy dostęp dla zwykłych obywateli do broni? O tym rozmawialiśmy w poniedziałek, 6 września 2021 roku, w programie SuperNova w Samo Południe.

Od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku od osób, które posiadają broń wymagane jest stosowne urzędowe pozwolenie. Pozwolenia na broń palną wydaje w naszym kraju komendant wojewódzki Policji, natomiast komendant powiatowy na miotacze gazu obezwładniającego oraz wymienione w Ustawie niebezpieczne narzędzia i urządzenia. Jest jednak kilka wyjątków. Posiadacze broni palnej rozdzielnego ładowania wytworzonej przed 1885 rokiem i replik takiej broni czy gromadzących zbiory muzealne pozwolenie nie dotyczy.

Eliminacje MŚ 2022 - POLSKA GRUPA, WYNIKI, TERMINARZ, TABELA, MECZE

Polacy są jednym z najbardziej rozbrojonych narodów w Europie. Dostęp do broni w naszym kraju jest dużo trudniejszy niż na przykład na zachodzie europy. Czy w Polsce rząd powinien dać zielone światło dla powszechnego dostępu do broni? Jak twierdzi poseł konfederacji Michał Urbaniak, dziś pozwolenie na broń wydaje policja, i to nie jest w interesie policji, żeby Polacy mieli broń, bo wielu ludzi w policji boi się, że Polacy zaczną tej broni w niecny sposób wykorzystywać. A jeśli weźmiemy statystyki pod uwagę, to nie ma w Polsce przestępstw z użyciem broni, która została legalnie zakupiona.

Jesień ASTRONOMICZNA i KALENDARZOWA 2021 - kiedy początek "złotej" pory roku?

Mateusz Bieniek: Nasze kalkulacje można wyrzucić do kosza

Ludzie wyprowadzeni z równowagi częściej będą sięgać po broń.

O powszechnym dostępie do broni postanowił porozmawiać Artur Jarząbek w swoim programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił posła Konfederacji Michała Urbaniaka, socjologa i posła Lewicy Macieja Gdula oraz szefa Wydziału Szkolenia Związku Strzeleckiego inspektora Krzysztofa Ciupisa. Urbaniak stwierdził, że dziś na 100 mieszkańców polski przypada półtorej sztuki broni na osobe. W Szwajcarii tej broni jest od około 24 do 27 sztuk broni na 100 mieszkańców i nie słyszymy tam o takich kryminalnych sytuacjach z bronią. Wiele rozbija się o przeszkolenie i edukację to musi iść oczywiście w parzę.

Czy w Polsce jest za dużo szpitali? Burza po słowach polityka

Gdula uważa, że jeżeli mamy się bronić, nosząc przy sobie pistolety czy rewolwery to oznacza, że nie działa państwo. Bo bronić nas powinno państwo. Będzie coraz więcej przypadków, że ludzie wyprowadzeni z równowagi częściej będą sięgać po broń. Trzeba zobaczyć jak ludzie kłócą się na drogach, jak wyglądają demonstracje polityczne i konflikty. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.