Kraków po raz kolejny na podium. Niestety chodzi o zanieczyszczone powietrze

i

Autor: canva.com Kraków po raz kolejny na podium. Niestety chodzi o zanieczyszczone powietrze

Kraków po raz kolejny na podium. Niestety chodzi o zanieczyszczone powietrze

2021-12-16 14:00

Kraków ostatnio stał się najbardziej zanieczyszczonym miastem globu! Chodzi oczywiście o smog. Pod tym względem cała Polska wypada fatalnie na tle całego świata. Dlaczego tak się dzieje i czy da się coś z tym zrobić? O to pytał sowich gości Artur Jarząbek w programie Supernova w samo południe.

Kraków po raz kolejny na podium. Niestety chodzi o zanieczyszczone powietrze. Normy pyłu zawieszonego PM dwa i pół przekroczone o prawie pięćset procent. Tak wyglądał ostatnio stan czystości powietrza w Kalwarii Zebrzydowskiej. W innych częściach Małopolski nie było lepiej. Ekolodzy są zgodni, że wraz z chłodną pogodą wróciło palenie węglem i drewnem w piecach. Źródłem smogu w Krakowie obecnie są głównie sąsiednie gminy, w których wciąż na wymianę czeka około dwudziestu tysięcy pieców węglowych.Miasto Kraków szykuje wspólnie z Metropolią Krakowską kampanię, która ma na celu zwalczanie zanieczyszczania powietrza. Będzie więcej kontroli systemów grzewczych oraz akcja informacyjna.

SuperNova LIVE: Magda Bereda Over the Sea - ten wykon jest niesamowity!

SuperNova LIVE: Magda Bereda w szczerej rozmowie z Pawłem Wiszniewskim

Kraków po raz kolejny na podium. Niestety chodzi o zanieczyszczone powietrze

Artur Jarząbek postanowił poruszyć ten temat w swoim programie Supernova w samo południe. Do debaty zaprosił Piotra Siergieja z Polskiego Alarmu Smogowego oraz Kierownika Oddziału Pulmonologii i Onkologii Pulmonologicznej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, doktora Wojciecha Papiewskiego. Siergiej uważa, że bardzo często spotykamy się z domami, w których mamy bardzo nowoczesne AGD, a w kotłowni mamy XIX wiek. Mamy stalową skrzynię i mówimy, że nas nie stać. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej albo gmina daje te pieniądze. Ja nie bardzo rozumiem, argumentacji niech ktoś mi da, to ja to zrobię. W przypadku kotłów jest jakieś takie żądanie, że muszę dostać. Nie oczekujmy, że wszystko dostaniemy za darmo, a kotły wymieniamy też dla siebie, bo przecież też oddychamy tym powietrzem.

SuperNova LIVE: Magda Bereda rozgrzała do czerwoności utworem Nie wiem Zobacz wideo TYLKO U NAS

Smog jest tak naprawdę mieszaniną różnych substancji oraz pyłów zawieszonych. To, co jest największą składową smogu to są, jeżeli chodzi o gazy, to są tlenki azotu oraz tlenki siarki, a także pyły zawieszone. One mają różną wielkość, im mniejsze tym są bardziej niebezpieczne. Smog atakuje wszystkie narządy. Jeśli chodzi o układ oddechowy, to on może wywoływać zaostrzenie chorób przewlekłych. Stwierdził doktor Wojciech Papiewski. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Listen to "Kraków po raz kolejny na podium. Niestety chodzi o zanieczyszczone powietrze" on Spreaker.