wiosna, kwiaty

i

Autor: pixabay.com

Kiedy jest wiosna meteorologiczna, a kiedy astronomiczna? Pierwszy dzień wiosny już niedługo!

2023-03-20 11:27

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, czyli pora roku, na którą czeka każdy! Przyroda będzie budzić się do życia, słońce będzie otulać nas swoimi promieniami, my zrzucimy zimowe kurtki i zmienimy garderobę na lżejszą. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? Czym się różni astronomiczna wiosna od kalendarzowej? To warto wiedzieć!

Spis treści

  1. Pierwszy dzień wiosny 2023 w Polsce - DATA
  2. Wiosna meteorologiczna a astronomiczna - różnice
  3. Wiosna fenologiczna - co to znaczy?

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2023 w Polsce? Ta data ucieszy wszystkich! Na niebie pojawi się więcej słońca, trwa nabierze pięknego zielonego koloru, a na drzewach pojawią się liście. Nie można również zapomnieć o kwiatach - nie tylko tych rosnących na ziemi, ale także o pąkach kwiatów na drzewach. Dni będą coraz dłuższe, a ludzie razem z przyrodą będą budzić się do życia. Najpiękniejsza pora roku wiąże się nie tylko ze zmianą aury i garderoby, ale także ze zmianą czasu na letni. Zegarki z godziny 2 na 3 przestawimy w nocy z soboty na niedzielę już 25 na 26 marca 2023 roku. Kiedy w takim razie jest pierwszy dzień wiosny 2023? Jaka jest różnica między wiosną meteorologiczną, a astronomiczną?

ZOBACZ TAKŻE: Święta Wielkanocne 2023 - kiedy wypadają? Kiedy jest Wielkanoc?

Dzień Wiosny na wesoło - czy Polakom przeszkadza zmiana czasu? #EwelinaPyta

Pierwszy dzień wiosny 2023 w Polsce - DATA

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny astronomicznej, a kiedy meteorologicznej? 1 dzień wiosny astronomicznej, wypada w poniedziałek 20 marca, natomiast 1 dzień wiosny meteorologicznej rozpoczął się w środę 1 marca. Jest jeszcze takie pojęcie jak wiosna kalendarzowa i ma ona stałą datę - zaczyna się 21 marca i trwa do 21 czerwca. W 2023 roku będziemy świadkami równonocy wiosennej, która nastanie właśnie w poniedziałek 20 marca o godzinie 22:24 i od tego momentu noce będą coraz krótsze, a dni coraz dłuższe.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy jest zmiana czasu na letni 2023? Kiedy przestawiamy zegarki?

Wiosna meteorologiczna a astronomiczna - różnice

Co to jest wiosna meteorologiczna, a astronomiczna? Różnica między wiosną meteorologiczną a astronomiczną jest taka, że ta pierwsza rozpoczęła się 1 marca, a astronomiczna nastąpi dopiero 21 marca. Jak widać, różni się to terminem i nazwą. Dodatkowo astronomiczna wiosna wypada zawsze w równonoc.

Wiosna fenologiczna - co to znaczy?

Wiosna fenologiczna twa, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza znajduje się na poziomie od 5 do 15 stopni Celsjusza. Definicja fenologii brzmi następująco - nauka badająca zależność pomiędzy zmianami czynników klimatycznych, a periodycznymi zjawiskami w przyrodzie ożywionej, takimi jak kiełkowanie, kwitnienie, owocowanie, zrzucanie liści u roślin, zapadanie w sen zimowy, odloty ptaków do cieplejszych regionów, wystąpienie dwóch pokoleń u niektórych owadów. 

QUIZ: Jaką porą roku jesteś?

Pytanie 1 z 7
Jaki masz kolor włosów?