dziecko

i

Autor: canva

IMIONA

To imię było hitem w PRL-u. Dziś rodzice nie chcą nadawać go dziewczynkom

2024-03-27 8:53

Dziś prawie każdy ma mamę, ciocię, znajomą albo babcię o imieniu, które było popularne w czasach PRL-u. Rodzice nadawali je swoim córkom, ponieważ nie dość że dobrze się kojarzyło, to jeszcze było bardzo modne. Dziś imię to w rankingach schodzi bardzo nisko, a w pierwszej połowie 2023 nadano je zaledwie dziesięciu dziewczynkom.

Imię to niesamowicie ważna rzecz. Jest z nami przez całe nasze życie i w sumie, można powiedzieć, że jest to nasza wizytówka. Nadają je nam nasi rodzice, który zawsze chcą, by było wyjątkowe i dobrze się kojarzyło. Dziś rodzice wybierają oryginalne imiona lub te, które są aktualnie w modzie. Wśród dziewczynek w 2023 roku zdecydowanie rządzi Zofia, Zuzanna i Hanna, natomiast wśród chłopców Nikodem, Antoni i Jan. Stare imiona również wracają do łask, jednak jest jedno, o którym rodzice nie chcą dziś słyszeć. Mowa o Bożenie, która była popularna w czasach PRL-u. Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznaczające - obdarowana przez Boga lub darowana od Boga. Według danych zamieszczonych w rejestrze PESEL, imię Bożena nosi w Polsce 200 589 kobiet (stan na 31.01.2023), natomiast w pierwszej połowie 2023 nadano je zaledwie 10 dziewczynkom.

W jakie TEORIE SPISKOWE wierzycie? | WYWIADEX Radio ESKA Iza Zabielska

Co oznacza imię Bożena?

Imię Bożena było bardzo modne w PRL-u. Mimo iż dziś od niego się odchodzi, warto wiedzieć jakie kryje w sobie znaczenie. Według księgi imion, Bożena to szczera i energiczna optymistka. Nie brak jej przyjaciół oraz znajomych, zawsze bywa życzliwa i docenia każdego w swym otoczeniu. Nie jest kobietą rodzinną, jednak tylko prawdziwa miłość może zatrzymać ją w domu. Na co dzień żyje raczej z wielkim rozmachem oraz fantazją. Potrafi zawrzeć korzystne dla kariery znajomości, a później zadbać o zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu życia. Ceni sobie luksus i podróże, a to przecież kosztuje. Księga imion mówi także, że Bożenę wyróżnia radość życia i wielka uczuciowość. Oprócz tego kobiety o tym imieniu potrafią być wrażliwe i empatyczne, a w życiu kierują się ustalonymi zasadami, których nigdy nie porzucają. 

QUIZ. Takie imiona spotkasz tylko na Śląsku. Słyszałeś je kiedykolwiek?

Pytanie 1 z 10
Jak na Dolfika powiecie po polsku?