Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Jak przygotować motocykl do sezonu. Te rzeczy należy sprawdzić przed wyjechaniem na drogę!

2022-03-23 14:24

Piękna wiosenna pogoda zachęca do wyjechania jednośladem na drogi. Chociaż motocyklowa wyprawa wydaje się być wspaniałym pomysłem na spędzenie weekendu to, zanim w nią wyruszycie warto sprawdzić, w jakim stanie jest wasz motocykl. W naszym artykule znajdziecie podstawowe rzeczy, jakie warto sprawdzić przed rozpoczęciem sezonu.

Jak przygotować motocykl do sezonu?

Zanim zdecydujecie się na wyjazd motocyklem na drogi warto sprawdzić kilka podstawowych rzeczy w jednośladzie. Wyjazd na ulice niesprawnym pojazdem ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo. Oto kilka podstawowych rzeczy, jakie należy skontrolować przed rozpoczęciem sezonu na motocyklu.

  • Akumulator – jeśli wasz motocykl stał całą zimę z zamontowanym akumulatorem, jest bardzo prawdopodobne, że nie odpali. Dlatego przed rozruchem warto baterię wymontować i podłączyć do automatycznej ładowarki lub tradycyjnego prostownika.
  • Poziom oleju – po długiej przerwie warto sprawdzić jego ilość. Jeśli nawet przez zimę nie korzystałeś z motocykla, to niewykluczone, że mogłeś zapomnieć sprawdzić jego poziom po sezonie. Ważna jest także jego jakość, jeśli olej jest zabrudzony i przypomina smołę, to koniecznie go wymień.
  • Lagi – Przed wyjechaniem na drogę warto sprawdzić, czy na lagach nie ma śladów oleju. Jeśli są to zdecydowanie należy wymienić uszczelniacze. Jeśli tego nie zrobimy zawieszenie może nam odmówić posłuszeństwa, a olej może dostać się do zacisków hamulcowych i zniszczyć je.
  • Hamulce – Kontrola hamulców jest niezbędna po zimie. Początkowo działanie zastanych hamulców może być mniej skuteczne, ale po przejechaniu kilku kilometrów powinny się rozruszać. Konieczna też jest kontrola poziomu płynu hamulcowego.
  • Napęd – Jeśli Twój motocykl ma wał lub pas napędowy, to pracy po zimie będzie mniej. Jeśli ma łańcuch, to koniecznie przed sprawdź jego stan. Zanim wyruszysz w drogę łańcuch powinien być czysty, nasmarowany i dobrze naciągnięty. Warto też sprawdzić stan zębatek – zęby łańcucha powinny być równe i symetryczne.
  • Światła – Należy sprawdzić, czy w motocyklu działają wszystkie światła i wymienić przepalone żarówki. Często przez zimę, na skutek większej wilgoci styki w instalacji elektrycznej mogą zaśniedzieć, a kable mogą zostać przegryzione przez szkodniki. Nie należy zapominać o oświetleniu tablicy rejestracyjnej.
  • Opony – jazda na zużytych i niedopompowanych oponach grozi wypadkiem. Warto sprawdzić ich stan oraz ciśnienie w oponach. Po zimie często odbiega ono od normy, dlatego warto zajrzeć do najbliższego wulkanizatora lub na stację paliw, aby uzupełnić brak.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Jak przygotować motocykl do sezonu. Te rzeczy należy sprawdzić przed wyjechaniem na drogę!