Emerytury będą coraz niższe. Rząd powinien zwiększyć składki a może wiek emerytalny?

i

Autor: canva.com Emerytury będą coraz niższe. Rząd powinien zwiększyć składki a może wiek emerytalny?

Emerytury będą coraz niższe. Rząd powinien zwiększyć składki czy wiek emerytalny?

2021-10-01 13:52

Ekonomiści nie mają dobrych informacji. Za 30, 40 lat emerytury wypłacane przez państwo mogą być naprawdę głodowe. Co prawda emeryt w przyszłości będzie pewnie dostawał 4 czy 5 tys. zł emerytury, ale realna wartość tej kwoty może być dużo mniejsza niż obecne 1000 zł.

Emerytury będą coraz niższe. Rząd powinien zwiększyć składki a może wiek emerytalny? Dziś nasza emerytura to prawie 56 procent średniego wynagrodzenia, jak zapowiadają eksperci za kilka lat będzie to tylko 25 procent. Emeryci za 20 – 30 lat nie będą mieli lekko. Jak twierdzi ekspert z Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski, niestety emerytura ZUS-owska nie będzie pozwalała na godne życie po osiągnięciu wieku emerytalnego. Patrząc na perspektywy demograficzne, czyli to, że Polska dużo szybciej się starzeje i dużo szybciej umiera, ale większym problem jest to, że rodzi się coraz mniej dzieci. W lipcu 2021 roku urodziło się o 5 tysięcy mniej dzieci, niż w roku poprzednim. Według Sobolewskiego podniesienie wieku emerytalnego będzie najbardziej istotnym działanie, jakie należy podjąć. Państwo powinno zachęcać Polaków do dodatkowego inwestowania w tym drugim i trzecim filarze.

SuperNova LIVE: Marcin Maciejczak za kulisami naszego koncertu! [KULISY]

Natalia Nykiel i Error - to najlepsze wykonanie jakie dziś zobaczysz!

Emerytury będą coraz niższe. Rząd powinien zwiększyć składki a może wiek emerytalny?

Artur Jarząbek postanowił poruszyć ten temat w swoim programie Supernova w samo południe. Do rozmowy zaprosił eksperta z Instytutu Emerytalnego Oskara Sobolewskiego oraz dziennikarza ekonomicznego SuperExpressu Mateusza Albina. Dziennikarz dopytywał co zrobić, żeby na emeryturze mieć więcej. Sobolewski powiedział, że takie osoby powinny oszczędzać dodatkowo, czyli z jednej strony mają PPK albo PPE a z drugiej strony powinny oszczędzać indywidualnie, czyli IKE i IKZE, i to jest tak naprawdę te niezbędne minimum budowania tego kapitału.

SuperNova LIVE: koncert Marcina Maciejczaka - kiedy i o której oglądać?

Albin uważa, że jeżeli emeryci liczą tylko na państwowe emerytury no to wizja dominująca jest bardzo pesymistyczna. Warto mieć gromadkę dzieci, żeby później mogły się zająć rodzicami. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.