Egzamin ósmoklasisty 2022 - reakcje uczniów

i

Autor: canva.com, screeny z twitter/#egzaminosmoklasisty2022 Egzamin ósmoklasisty 2022 - reakcje uczniów

Egzamin ósmoklasisty 2022 - lektura zaskoczeniem. Szykują się najgorsze wyniki testów?

2022-05-24 11:40

Egzamin ósmoklasisty wystartował we wtorek 24 maja. Uczniowie musieli zmierzyć się w pierwszym dniu z arkuszami z języka polskiego, które wywołały sporo szumu. Okazało się, że na testach pojawiła się lektura, której większość zdających się nie spodziewało. Szykują się najgorsze wyniki egzaminów w historii?

Egzamin ósmoklasisty 2022 trwa w najlepsze, a młodzież ma za sobą pierwsze arkusze, czyli testy z języka polskiego. We wtorkowy poranek 24 maja, otworzyli swoje arkusze i musieli zmierzyć się z zadaniami zamkniętymi, jak i otwartymi, na których rozwiązanie mieli łącznie 120 minut. Choć język polski nie należy do najtrudniejszych przedmiotów, to okazało się, że w tym roku zestresował wielu uczniów, a wszystko przez... lekturę. Młodzież od samego rana liczyła, że ujrzy w arkuszu Balladynę lub Kamienie na szaniec, a otwierając arkusze ich oczom ukazała się Zemsta - Aleksandra Fredry. Tyle ile zdających, tyle samo opinii. Dla niektórych tegoroczny arkusz był prosty, natomiast innych mocno zestresował. Szykują się najgorsze wyniki w historii?!

ZOBACZ TAKŻE: Egzamin ósmoklasisty 2022 język polski - odpowiedzi, arkusz CKE, zadania. Co było na testach?

Sonda
Egzamin ósmoklasisty 2022 język polski - czy był trudny?

Egzamin ósmoklasisty 2022 język polski - poziom trudności

Do tegorocznych egzaminów 8-klas zostało zgłoszonych ponad 502 600 uczniów, a także około 7 150 uczniów, którzy są obywatelami Ukrainy. Jaki był poziom trudności testów z języka polskiego? Choć ósmoklasiści liczyli najbardziej na Balladynę, a nawet Małego Księcia, to ich oczom ukazała się Zemsta - Aleksandra Fredry, która była typowana jako jedna z trudniejszych lektur - podobnie jak Quo Vadis. Mimo zaskoczenia, wiele osób twierdzi, że egzamin z języka polskiego był prosty i liczą na wynik 80% w górę.

- nie żeby coś ale proste to było i mało zadań 

- ogólnie było łatwe

- brat mówi, że podejrzanie łatwe

- Dowalili tą zemstą, ale poszło dobrze! ?

- niby szok ale liczę na 80% w górę

Jakie tematy wypracowań pojawiły się w tegorocznym arkuszu? Okazuje się, że młodzież miała do wyboru rozprawkę na temat tego czy z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności, a także opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej, gdzie należało wyjaśnić dlaczego warto było przenieść się do jego świata. Do napisania było także zaproszenie na piknik szkolny. Co ciekawe, według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w ubiegłym roku, zdający uzyskali średnio 60% punktów możliwych do zdobycia. Gorzej wypadła matematyka, gdzie średni wynik wynosił 47% punktów. Nie można również zapomnieć o języku obcym nowożytnym, a dokładniej o angielskim do którego podeszło najwięcej osób. Za rozwiązanie tego arkusza w ubiegłym roku ósmoklasiści uzyskali średnio 66%. Jakie wyniki będą w 2022 roku? Tego dowiemy się już w lipcu!

ZOBACZ TAKŻE: Egzamin ósmoklasisty 2022 - kiedy i gdzie sprawdzić WYNIKI? Kiedy będą wyniki testów?