Dramatyczny apel o pomoc. W szpitalach może zabraknąć krwi!

i

Autor: LUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS Dramatyczny apel o pomoc. W szpitalach może zabraknąć krwi! (LUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS)

Dramatyczny apel o pomoc. W szpitalach może zabraknąć krwi!

2021-06-29 13:11

Sytuacja powoli staje się dramatyczna. Wszystkie banki krwi w Polsce mają ogromne braki magazynowe. W niektórych na wyczerpaniu są już niemal wszystkie grupy krwi. Stąd apele o pilną pomoc. W wakacje krew nie tyle można, co trzeba oddać, bo właśnie w wakacje zapotrzebowanie jest największe - mówił w programie “Super Ring na Grubo” Paweł Filip z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Artur Jarząbek (radio SuperNova): Dzień dobry, choć nie wiem czy do końca dobry. Wchodzę na Państwa stronę internetową i pierwsze co widzę, to ogromna plansza z apelem "POTRZEBUJEMY KRWI!". Czy sytuacja jest już naprawdę tak dramatyczna?

Paweł Filip (RCKiK w Lublinie): Zawsze kiedy spadają zapasy krwi, sytuacja staje się poważna. My, jako Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie możemy dopuścić do tego, aby tej krwi dla kogoś zabrakło. Stąd też nasze apele do krwiodawców, ale nie tylko, bo też do innych osób które jeszcze nigdy nie oddawały krwi, aby przychodziły do nas. Musimy wiedzieć, że krwi nie da się wyprodukować. Ciągle to człowiek pozostaje jedynym źródłem tego życiodajnego leku.

A.J.: To której grupy brakuje najbardziej? Bo z danych widzę, że chyba każdej?

P.F.: Potrzebna jest każda grupa krwi w zależności od bieżącego zapotrzebowania. Dzisiaj to może być grupa A+, jutro B- . Wszystko zależy od zapotrzebowania szpitali i nie ma tutaj żadnej reguły. Grupa 0- jest taką grupą która jest uniwersalna i którą można w razie nagłych wypadków, przetoczyć każdemu. 

A.J.: Zaczęły się wakacje, to nie jest chyba dobry czas dla banków krwi?

PF.: Wakacje to specyficzny okres. Nasi stali krwiodawcy wyjeżdżają. Wszyscy tak trochę zapominamy o tym oddawaniu krwi. Z drugiej strony, jest więcej wypadków komunikacyjnych gdzie potrzebna jest krew. Rozpoczynają się prace polowe, gdzie również zdarzają się wypadki i tu też potrzebna jest krew. To, że my mamy urlopy, nie oznacza że w szpitalach jest mniej osób potrzebujących, gdzie również potrzebna jest krew. Zapotrzebowanie na krew w okresie letnim jest bardzo duże.

A.J.: To dlaczego Pana zdaniem ludzie nie chcą tej krwi oddawać?

PF.: To nie tak, że ludzie nie chcą oddawać krwi. Myślę, że raczej nie mają takiej świadomości, jak bardzo potrzebna jest ta krew. Sytuacja zmienia się radykalnie, kiedy nagle potrzebna jest krew dla kogoś bliskiego. Wtedy nagle zaczynamy się interesować tematem. Czy jest ta krew? Skąd ją zdobyć? Jak ją zdobyć? Mobilizujemy wszystkich dookoła aby jak najwięcej osób pomogło naszym bliskim. A są to sytuacje, których można byłoby uniknąć gdyby więcej świadomych dawców krwi oddawało krew. Dlatego promujemy krwiodawstwo i zachęcamy do oddawania krwi.

KTO MOŻE ODDAĆ KREW?

  • Krew mogą oddawać osoby między 18 a 65 rokiem życia, zdrowe, które ważą co najmniej 50 kilogramów. 
  • Żeby oddać krew trzeba być wypoczętym. 
  • Dzień wcześniej należy wypić około dwóch litrów wody. 
  • W dniu oddania krwi trzeba koniecznie zjeść lekki posiłek. 
  • Należy posiadać dowód tożsamości.
  • Nie można przyjmować żadnych leków.
  • Nie można mieć żadnej infekcji (gorączka, opryszczka, katar, kaszel)
  • Jeżeli przechodziliśmy zabiegi chirurgiczne na 6 miesięcy przed chęcią oddania krwi, to taki fakt też nas na razie wyklucza z grona dawców.
  • To samo, jeżeli mieliśmy robioną akupunkturę, tatuaż, nakłucia ciała na 6 miesięcy przed chęcią oddania krwi
Patryk Skoczyński w Radiu SuperNova